Class 1A state track and field meet


                                            At Cessna Stadium, Wichita


                                                         Friday


Boys


Team Scores


Ashland 20, Ness City 14, Thunder Ridge 12, Tipton 10, Tribune 10, Centralia 9, Flinthills 8, Pretty Prairie 8, Little River 7, Quinter 6, Lincoln 4, Burrton 4, Linn 4, Centre 4, Yates Center 3, Baileyville 3, Miltonvale 3, Marais des Cygnes 2, Haviland 2, Pratt Skyline 1, Clifton-Clyde 1, Victoria 1


                                     Class 1A state track and field meet

                                            At Cessna Stadium, Wichita

                                                         Friday

Boys

Team Scores

Ashland 20, Ness City 14, Thunder Ridge 12, Tipton 10, Tribune 10, Centralia 9, Flinthills 8, Pretty Prairie 8, Little River 7, Quinter 6, Lincoln 4, Burrton 4, Linn 4, Centre 4, Yates Center 3, Baileyville 3, Miltonvale 3, Marais des Cygnes 2, Haviland 2, Pratt Skyline 1, Clifton-Clyde 1, Victoria 1

Individual Finals

3200—1. Andrew Gasper, Tipton, 9:53.26; 2. Colton McNinch, Ness City, 9:54.66; 3. Kyle Calvin, Ness City, 10:08.83; 4. James Farris, Lincoln, 10:15.69; 5. Dylan Sicka, Yates Center, 10:20.17; 6. Peyton Wade, Haviland, 10:22.43; 7. Alex Potuzak, Clifton-Clyde, 10:25.78.

High jump—1. Spencer Amerin, Ashland, 6-6; 2. Cody Howell, Pretty Prairie, 6-6; 3. Jerell Nightingale, Centralia, 6-2; 4. Alex Santiago, Burrton, 6-2; 5. Cody Heiman, Baileyville, 6-2; 6. Joel Struckhoff, Thunder Ridge, 6-0; 7. Greg Prescott, Little River, 6-0.

Long jump—1. Joel Struckhoff, Thunder Ridge, 22-3; 2. Garrett Breech, Flinthills, 21-2½; 3. Matt Bird, Quinter, 21-0½; 4. Tyler Holle, Jayhawk Linn, 20-7½; 5. Zach Demars, Miltonvale, 20-7¼; 6. Spencer Amerin, Ashland, 20-4; 7. Karson Becker, Pratt Skyline, 20-3½.

Discus—1. Jonathan Miller, Tribune, 167-1; 2. Giles Fox, Ashland, 160-8; 3. Colten Viers, Little River, 157-3; 4. Trevor Troutt, Centre, 145-0; 5. Rodney Steinlage, Centralia, 142-11; 6. Michael Zabel, Marais des Cygnes Valley, 138-8; 7. Garrett Dreiling, Victoria, 137-4; 8. Nolan Dreiling, Pawnee Heights, 133-2.

Preliminaries

200—Garrett Breech, Flinthills, 22.89; C.J. Wilson, Lincoln, 22.90; Ben Fox, Ashland, 22.97; Jason McClaren, Minneola, 23.49; Gage Kepple, Ness City, 23.03; Matt Bird, Quinter, 23.32; Garrett Greif, Tipton Catholic, 23.55; Mason Angel, Natoma, 23.59.

400—Greg Prescott, Little River, 51.06; C.J. Wilson, Lincoln, 51.40; Garrett Greif, Tipton, 51.99; Matt Bird, Quinter, 52.05; Taylor Jesse, Axtell, 52.39; Jake Oates, Flinthills, 52.40; Devin Hoffman, Claflin, 52.45; Dallas Buell, Sharon Springs, 52.54.

110 hurdles—Marc Renfro, Macksville, 15.35; Braden Lebeda, Caldwell, 15.72; Blake Wilkey, South Haven, 15.40; Kyle Haverkamp, Baileyville, 16.00; Stephen McLemore, South Barber, 16.08; Colin Kraft, Southern Coffey County, 16.27; Lucas Bird, Hope, 16.45; Adam Oak, Macksville, 16.46.

300 hurdles—Braden Lebeda, Caldwell, 40.92; Levi Morss, Pawnee Heights, 41.33; Marc Renfro, Macksville, 41.41; Drew Deaver, Clifton-Clyde, 41.72; Donnie Bennet, Yates Center, 41.67; Adam Oak, Macksville, 41.91; Blake Wilkey, South Haven, 42.18; Dylan Bainter, Hoxie, 42.24.

400 relay—Ness City, 44.53; Macksville, 44.68; Minneola, 45.12; Baileyville, 45.35; Pretty Prairie, 45.18; Quivira Heights, 45.70; Centralia, 45.76; Sharon Springs, 45.77.

1600 relay—Moscow, 3:32.02; Macksville, 3:32.06; Greeley County, 3:32.98; Pawnee Heights, 3:33.85; Ashland, 3:33.40; Ness City, 3:33.56; Sharon Springs, 3:35.37; Wheatland, 3:35.65.

Girls

Team Scores

Lincoln 16, Frankfort 14, Victoria 14, Tribune 11, Cunningham 10, Beloit St. John’s 10, Bucklin 10, Little River 10, St. John 9, Madison 8, Weskan 8, Wheatland 6, Axtell 6, Clifton-Clyde 6, South Gray 6, Glasco 4, Linn 4, Thunder Ridge 3, Centralia 3, Jetmore 3, Flinthills 2, Quivira Heights 2, Otis-Bison 2, South Central 1, Ashland 1, Ness City 1

Individual Finals

3200—1. Jenna Farris, Lincoln, 11:53.21; 2. Madison Moser, Tribune, 12:00.86; 3. Kerra Cissne, Lincoln, 12:10.45; 4. Audrey Schmitz, Axtell, 12:16.56; 5. Kennedy Schneider, Tribune, 12:25.37; 6. Chelsea Fullerton, Flinthills, 12:32.66; 7. Kendra Pfannenstiel, Ness City, 12:42.65.

Triple jump—1. Ashley Shearer, Cunningham, 38-4½; 2. Morgan Stout, Madison, 35-4¼; 3. Megan Heier, Wheatland, 35-3¼; 4. Bryanna Cool, Glasco, 34-11¼; 5. Morgan Edwards, Jetmore, 34-9¾; 6. Hannah Mitchell, Axtell, 33-8¼; 7. Heather Maynard, Frankfort, 33-6¾.

Pole vault—1. Melinda Davis, Bucklin, 10-0; 2. Jori Mote, Weskan, 9-6; 3. Mikayla Skidmore, South Gray, 9-6; 4. Bryna Knox, Clifton-Clyde, 9-0; 5. Kindal Deters, Centralia, 9-0; 6. Morgan Feight, Clifton- Clyde, 8-6; 7. Lexi Seacat, Ashland, 8-6.

Shot put—1. Chelsea Keating, Frankfort, 43-2; 2. Teresa Wade, St. John, 38-4½; 3. Callie Cordell, Little River, 38-1; 4. Paige Nutsch, Linn, 37-8; 5. Anna Linton, Thunder Ridge, 37-7½; 6. Janel Tammen, Otis Bison, 36-7½; 7. Jerrica Cronin, South Central, 34-5.

Javelin—1. Vanessa Kresin, Beloit St. John’s, 132-7; 2. Lindsey McAlonan, Victoria, 129-9; 3. Falynn Wasinger, Victoria, 127-10; 4. Kristin Waters, Little River, 124-2; 5. Ashley Rogers, Frankfort, 122-8; 6. Kieran Phelan, Quivira Heights, 117-0; 7. Teresa Wade, St. John, 114-9.

Preliminaries

200—Hallie Kuhlman, Sharon Springs, 25.86; Tayor Kisner, Victoria, 26.32; Anna Petrowsky, Pratt Skyline, 26.74; Mackenzie Klaver, Norwich, 26.92; Ashley Shearer, Cunningham, 26.76; Toni Nelson, Sylvan Grove, 27.12; Kara Minor, Minneola, 27.27; Emily McGregor, Pike Valley, 27.34.

400—Hallie Kuhlman, Sharon Springs, 58.51; Kendra Zabokrtsky, Hanover, 59.62; Taylor Kisner, Victoria, 59.79; Morgan Stout, Madison, 1:01.17; Crystal Bradshaw, Jetmore, 1:01.73; Megan Wood, Macksville, 1:02.58; Allison Seib, Ness City, 1:02.84; Lindsey Conn, Pleasanton, 1:02.87.

100 hurdles—Erin Merklein, South Barber, 15.75; Mackenzie Klaver, Norwich, 15.77; Breanna Bryant, South Haven, 16.13; Morgan Fulton, Greensburg, 16.63; Dana Kramer, Wetmore, 16.72; Tia Roberts, Frankfort, 16.93; Brae Halling, Caldwell, 16.98; Theo Kassebaum, Centre, 17.04.

300 hurdles—Breanna Bryant, South Haven, 44.99; Erin Merklein, South Barber, 45.56; Mackenzie Klaver, Norwich, 46.82; Tia Roberts, Frankfort, 47.83; Morgan Fulton, Greensburg, 48.24; Laura Baumgartner, Bern, 48.42; Raelyn Lorson, Hope, 48.46; Sammy Kreutzer, Bucklin, 48.60.

400 relay—Little River, 51.44; Natoma, 51.65; Minneola, 51.67; Centralia, 52.44; Frankfort, 52.08; Pratt Skyline, 52.27; South Barber, 52.54; Hartford, 52.54.

1600 relay—Hanover, 4:12.45; Hoxie, 4:13.18; South Barber, 4:14.84; Ness City, 4:15.02; Quinter, 4:15.44; South Central, 4:17.63; Tribune, 4:17.63; Thunder Ridge, 4:20.96.