Class 2A state track and field meet


                                            At Cessna Stadium, Wichita


                                                         Friday


Boys


Team Scores


Berean Academy 17, Salina Sacred Heart 16, Wathena 12, Plainville 11, Herington 10, Rawlins County 10, Washington County 10, Hutchinson Trinity 10, Solomon 10, Bennington 10, Jayhawk-Linn 10, Stanton County 10, Chase County 8, Goessel 7, Lebo 6, Jackson Heights 6, Rock Hills 6, Ellis 6, Mission Valley 6, Oakley 4, Meade 4, KC Maranatha 3, Sublette 3, Hill City 2, Burlingame 2, Syracuse 1, Kinsley 1, Olpe 1, Osborne 1, Peabody-Burns 1


                          Class 2A state track and field meet

                                            At Cessna Stadium, Wichita

                                                         Friday

Boys

Team Scores

Berean Academy 17, Salina Sacred Heart 16, Wathena 12, Plainville 11, Herington 10, Rawlins County 10, Washington County 10, Hutchinson Trinity 10, Solomon 10, Bennington 10, Jayhawk-Linn 10, Stanton County 10, Chase County 8, Goessel 7, Lebo 6, Jackson Heights 6, Rock Hills 6, Ellis 6, Mission Valley 6, Oakley 4, Meade 4, KC Maranatha 3, Sublette 3, Hill City 2, Burlingame 2, Syracuse 1, Kinsley 1, Olpe 1, Osborne 1, Peabody-Burns 1

                                             Individual Finals

3200—1. Eric Roth, Stanton County, 9:50.85; 2. Cory Donley, Sacred Heart, 9:56.41; 3. Cory Keehn, Jackson Heights, 9:57.03; 4. Arlan Newby, Berean, 10:12.09; 5. Mitch Heller, Maranatha, 10:12.60; 6. Bready Johnson, Plainville, 10:16.70; 7. Colby Nuessen, Olpe, 10:22.18.

High jump—1. Mike Holliman, Solomon, 6-2; 2. (tie) Jon Garrett, Bennington, 6-2; Evan Heibert, Goessel, 6-2; 4. (tie) Elliott, Nold, Wathena, 6-2; Dylan Kelley, Lebo, 6-2; Brandon Webb, Sublette, 6-2; 7. Steven Mick, Osborne, 6-0.

Long jump—1. Steven Mann, Jayhawk Linn, 22-3¾; 2. Mark Riordan, Sacred Heart, 21-7¾; 3. Tyler Barber, Herington, 20-10¾; 4. Trevin Wiens, Meade, 20-10½; 5. Dylan Kelley, Lebo, 20-10; 6. Reggie Jordan, Hill City, 20-9¼; 7. Cody Miller, Wathena, 20-5¾.

Pole vault—1. Kevin Wolters, Rawlins County, 13-6; 2. Brady Hoffman, Wathena, 13-6; 3. Chance Colson, Rock Hills, 13-6; 4. Lex Parsons, Oakley, 13-0; 5. Nick Beach, Bennington, 12-0; 6. Seth Entz, Berean, 12-0; 7. Kyle Dupree, Syracuse, 12-0.

Shot put—1. Isaac Miller, Washington County, 49-10; 2. Cody Peterson, Chase County, 49-9½; 3. Jameson Klein, Plainville, 47-9½; 4. Matthew Erbert, Ellis, 47-7; 5. Karlin Wiebe, Berean, 46-7¼; 6. Ty Lang, Burlingame, 46-2; 7. Hayden Petty, Kinsley, 45-10½.

Discus—1. Brandon Koenigsman, Hutchinson Trinity, 149-4; 2. Karlin Wiebe, Berean, 148-2; 3. Weston Keitel, Mission Valley, 147-11; 4. Eric Bukowski, Herington, 144-2; 5. Jameson Klein, Plainville, 142-0; 6. Matthew Erbert, Ellis, 139-1; 7. Isaac Burnett, Peabody-Burns, 138-6.

Preliminaries

200—Austin Riggs, Pittsburg Colgan, 22.44; Brian Gellinger, Bennington, 22.58; Michael Mesh, Hutchinson Trinity, 22.62; Christian Smith, Pittsburg Colgan, 23.11; Damon Schurr, Osborne, 22.63; Mason Hibbard, Sublette, 22.83; Drew Deiderich, Sacred Heart, 22.94; Eli Smith, Troy, 23.13.

400—Austin Riggs, Pittsburg Colgan 48.89; Clinton Todd, Onaga, 51.32; Trevin Wiens, Meade, 50.02; Jon Garrett, Bennington, 52.17; Michael Mesh, Hutchinson Trinity 50.38; Jon Eickenberg, Osborne, 51.11; John Berkholz, Goessel, 51.55; Dylan Thyer, Jayhawk-Linn, 52.17.

110 hurdles—Briar Snyder, Jayhawk-Linn, 15.49; Tyler Barber, Herington, 15.55; Sam Martin, Inman, 15.65; Joe Sumpter, Osborne, 15.80; Caleb Veer, Berean, 15.69; Aaron Fast, Moundridge, 16.03; Dakota Benear, Meade, 16.10; Jason Friesen, Inman, 16.27.

300 hurdles—Tyler Barber, Herington, 40.08; Briar Snyder, Jayhawk Linn, 40.82; Joe Sumpter, Osborne, 41.37; Miles Murphree, Valley Falls, 42.01; Jason Friesen, Inman, 41.68; Weston Heibert, Goessel, 41.87; Austin Webs, Lacrosse, 42.14; Alex Hermesch, Nemaha Valley, 42.30.

400 relay—Osborne, 43.75; Pittsburg Colgan, 43.83; Salina Sacred Heart, 43.99; Jayhawk-Linn, 44.02; Meade, 44.36; Washington County, 44.46; Oakley, 44.47; Inman, 44.47.

1600 relay—Bennington, 3:28.43; Osborne, 3:28.90; Olpe, 3:29.76; Meade, 3:30.51; Decatur Community, 3:30.06; Goessel, 3:32.15; Lyndon, 3:32.24; Lacrosse, 3:33.02.

Girls

Team Scores

Hill City 20, Olpe 16, Mission Valley 10, Ell-Saline 10, Chase County 10, Oakley 9½, Valley Falls 8, Oberlin 8, KC Maranatha 6, Inman 6, Spearville 5, Rock Hills 4, Bennington 4, Berean Academy 4, Republic County 3, Moundridge 3, Goessel 3, Salina Sacred Heart 2, Stanton County 1½, Leoti 1, Wabaunsee 1, Wathena 1

Individual Finals

3200—1. Kaylee Engle, Chase County, 11:51.65; 2. Katelyn Henderson, Olpe, 11:53.58; 3. Bethany Zarda, Maranatha, 12:04.45; 4. Jillian Stratman, Bennington, 12:10.90; 5. Aspen Frey, Goessel, 12:16.87; 6. Ally Balderston, Sacred Heart, 12:21.26; 7. Paige Wells, Leoti, 12:28.62.

High jump—1. Kaitlyn Davis, Hill City, 5-2; 2. Abbey Kearney, Valley Falls, 5-2; 3. Rylee Abernathy, Inman, 5-0; 4. Xannie Quiring, Berean, 5-0; 5. Lindsy Walker, Moundridge, 5-0; 6. (tie) Kristina Gerard, Stanton County, and Breanna Temaat, Oakley, 4-10.

Triple jump—1. Mariah Jones, Ell-Saline, 37-5¾; 2. Dayna Kuhlman, Oakley, 36-9; 3. Emmy Redeker, Olpe, 35-3½; 4. Kayla Sholtz, Rock Hills, 34-10½; 5. Taylin Doussa, Spearville, 34-9; 6. Elizabeth Stein, Spearville, 34-6; 7. Conner Schultz, Wathena, 34-1¼.

Javelin—1. Aerielle Floyd, Mission Valley, 132-7; 2. Jordan Dreher, Decatur Community, 127-4; 3. Blair Nickelson, Hill City, 125-11; 4. Megan Kennedy, Hill City, 121-4; 5. Celsey Beneda, Republic County, 119-5; 6. Kendyl McDougald, Olpe, 118-8; 7. Jill Wenderott, Wabaunsee, 117-5.

Preliminaries

200—Lauren Pickens, Peabody-Burns, 25.34; Lexi Riedel, WaKeeney, 26.34; Mariah Jones, Ell-Saline, 26.83; Delisa Moses, Oswego, 26.97; Julie Kohake, Nemaha Valley, 27.12; Kamie Rash, Syracuse, 27.13; Kim Garrett, Bennington, 27.45; Brook Niehues, Mission Valley, 27.60.

400—Lauren Pickens, Peabody-Burns, 56.58 (meet record; old record 56.62 by Lauren Pickens, Peabody-Burns, 2009); Lexi Riedel, WaKeeney, 1:00.06; Liz Todd, Immaculata, 1:00.18; Conner Schultz, Wathena, 1:00.63; Mariah Jones, Ell-Saline, 1:00.64; Sarah Stratman, Bennington, 1:01.65; Sara Dains, Chase County, 1:01.98; Courtney Cox, Lyndon, 1:02.21.

100 hurdles—Abbie Smith, Uniontown, 15.81; Dayna Kuhlman, Oakley, 15.85; Morgan Eastwood, Jayhawk-Linn, 16.01; Kelsey Wilson, Oakley, 16.28; Sydney Hines, West Elk, 16.17; Brandy Burns, Fairfield, 16.55; Emily Girard, Osborne, 16.57; Hannah Mehl, Leoti, 16.79.

300 hurdles—Brianna Blackwell, Herington, 46.50; Dayna Kuhlman, Oakley, 46.83; Kim Garrett, Bennington, 47.83; Emily Girard, Osborne, 48.08; Morgan Eastwood, Jayhawk-Linn, 48.19; Brandy Burns, Fairfield, 48.72; Kayla Sholtz, Rock Hills, 49.06; Tia Goertzen, Goessel, 49.89.

400 relay—Spearville, 51.99; Washington County, 52.03; Oberlin, 52.16; Nemaha Valley, 52.30; Jayhawk-Linn, 52.37; Mission Valley, 52.44; West Elk, 52.48; Bennington, 52.63.

1600 relay—Bennington, 4:10.50; WaKeeney, 4:15.27; Oakley, 4:13.51; Jayhawk-Linn, 4:16.67; Nemaha Valley, 4:19.04; Pittsburg Colgan, 4:20.61; Olpe, 4:20.61; Olpe, 4:20.99; Goessel, 4:22.19.