Class 6A state track and field meet


                                            At Cessna Stadium, Wichita


                                                         Friday


Boys

Team Scores

     Olathe East 35, SM South 19, Wichita Southeast 15, Manhattan 15, SM Northwest 12, Dodge City 10, Lawrence 9, SM West 8, BV North 8, Campus 6, Olathe North 6, Olathe Northwest 4, Wichita North 4, BV West 4, Lawrence Free State 4, Washburn Rural 4, Blue Valley 3, Wichita Northwest 2, Junction City 2.

Individual Finals


                                     

                                    Class 6A state track and field meet

                                            At Cessna Stadium, Wichita

                                                         Friday

Boys
Team Scores
     Olathe East 35, SM South 19, Wichita Southeast 15, Manhattan 15, SM Northwest 12, Dodge City 10, Lawrence 9, SM West 8, BV North 8, Campus 6, Olathe North 6, Olathe Northwest 4, Wichita North 4, BV West 4, Lawrence Free State 4, Washburn Rural 4, Blue Valley 3, Wichita Northwest 2, Junction City 2.
Individual Finals
     3200-1. Aaron Thornburg, SM Northwest, 9:27.45; 2. Roy Wedge, Larwence, 9:29.76; 3. Andrew Stevens, SM South, 9:35.33; 4. Kain Anderson, Free State, 9:41.68; 5. Aaron Pope, Washburn Rural, 9:42.42; 6. Kirk Bado, SM Northwest, 9:46.36; 7. Jacob Morgan, Washburn Rural, 9:48.88.
     Long jump-1. Hayden Groves, Olathe East, 22-4; 2. Austin Fulson, Olathe East, 22-0; 3. Manny Acevedo, Olathe North, 21-10¾; 4. Colten Slagg, BV West, 21-7½; 5. DeAntae Daniels, Wichita North, 21-3¼; 6. Joseph Randle, Wichita Southeast, 21-3; 7. Shawn Laurent, SM South, 20-11¼.
     Triple jump-1. Mike Achoki, Olathe East, 44-9¾; 2. Justin Davies, BV North, 44-6¾; 3. Terrance Williams, Dodge City, 44-6¾; 4. Brandon Bouvilom, Olathe Northwest, 44-4; 5. Joseph Randle, Wichita Southeast, 44-0; 6. Derrick Davis, Junction City, 43-11½; 7. Austin Flory, Lawrence, 43-0.
     Discus-1. Jeff Conner, Wichita Southeast, 168-5; 2. Dakota Webber, Manhattan, 166-8; 3. Jared Rogers, Manhattan, 157-6; 4. Bruce Campbell, Dodge City, 156-2; 5. Kirk Harris, Blue Valley, 153-3; 6. Ryan Bingaman, SM South, 150-7; 7. Dominic Farinas, Wichita North, 147-10.
     Javelin-1. Johannes Swanepoel, SM South, 238-4 (meet record; old record 221-2 by  Johannes Swanepoel, SM South, 2008); 2. Phillip Beller, SM West, 192-11; 3. Garrett Cantrell, Haysville Campus, 182-4; 4. Brent Guiser, Olathe East, 179-10; 5. Justin Schmidt, Olathe East, 179-6; 6. Kyle Mellard, Wichita Northwest, 176-3; 7. Ivan Hartung, Manhattan, 175-6.
                                                             Preliminaries
     200-Shawn Smith, Olathe East, 22.10; Jamal Carter, Manhattan, 22.54; Steven Calloway, Wichita Southeast, 22.46; Joe Turner, SM East, 22.55; Keene Niemack, Free State, 22.63; Chris Clarke, SM East, 22.66; Jacob Schultze, Olathe East, 22.68; Cameron Cornellius, Derby, 22.70.
    400-Miles Ukaoma, Maize, 48.33; Keene Niemack, Free State, 49.38; Mike Widrig, BV North, 49.43; Travae Jones, Junction City, 49.85; Manny Acevedo, Olathe North, 49.90; Troy Wilkins, SM East, 50.28; Steven Calloway, Wichita Southeast, 50.32; Matthew Wright, Wichita Heights, 50.64.
      110 hurdles-Andrew Etheridge, Wichita Northwest, 14.53; Miles Ukaoma, Maize, 14.55; Seth Kotzman, SM Northwest, 15.17; Meshach Kennedy, Derby, 15.27; Jason Wood, Blue Valley, 15.33; Darrion Boyce, Olathe Northwest, 15.54; Tanner Parr, Garden City, 15.55; Lewis Taylor, Wichita Heights, 15.76.
300 hurdles-Miles Ukaoma, Maize, 39.22; Antonio McFadden, SM South, 40.17; Jason Wood, Blue Valley, 40.12; Grant Simmons, BV North, 40.54; Marquel Nickens, SM South, 40.61; Lewis Taylor, Wichita Heights, 40.73; Andrew Etheridge, Wichita Northwest, 40.89; Tanner Parr, Garden City, 41.10.
     400 relay-Wichita Heights, 42.10; Olathe East, 42.29; Derby, 42.31; SM East, 42.83; SM West, 42.95; Manhattan, 43.03; Topeka, 43.65; Olathe North, 43.68.
     1600 relay-SM East, 3:57.25; SM South, 3:58.81; Wichita Heights, 4:02.33; Blue Valley, 4:02.63; Derby, 4:03.09; Wichita Southeast, 4:06.90; Garden City, 4:08.17; Olathe South, 4:08.38.
                                                             Girls
                                                      Team Scores
      Manhattan 26½, SM Northwest 22, BV West 21, Olathe East 20½, Washburn Rural 18, Wichita Southeast 14, BV Northwest 13, Olathe North 11, SM South 11, Lawrence Free State 10, Olathe South 10, Wichita East 6, SM North 6, BV North 5, Wichita Heights 4, Wichita North 4, Olathe Northwest 1, Junction City 1.
                                                      Individual Finals
     3200-1. Avery Clifton, Washburn Rural, 10:44.24; 2. Christine Nelson, SM Northwest, 10:57.87; 3. Lisa Imgrund, SM Northwest, 10:59.43; 4. Amber Eichkorn, Wichita North, 11:26.40; 5. Brenna McDannold, Olathe East, 11:35.47; 6. Shannon Maser, BV West, 11:36.56; 7. Mandy Hollis, Junction City, 11:40.92.
      High jump-1. Jenny Pinkston, Olathe East, 5-4; 2. Shelbi Doehling, Manhattann, 5-4; 3. Naya Owusu, BV Northwest, 5-4; 4. Tahlia Pope, Wichita Heights, 5-2; 5. Gabby Lovelace, BV North, 5-2; 6. (tie) Sarah Tatarko, Manhattan and Kayla Hannam, Olathe East, 5-0.
      Triple jump-1. Jamillah Bonner, Wichita Southeast, 39-7; 2. Sarah Buschmann, BV West, 39-6½; 3. Alyssa Kelly, BV West, 37-10; 4. Dana Gates, Wichita Southeast, 37-1½; 5. Shaleah Martin, Olathe North, 36-2; 6. Derian Taylor, BV North, 35-11½; 7. Jenny Pinkston, Olathe East, 35-8½.
      Pole vault-1. Drue Davis, Free State, 12-6 (meet record; old record 12-1 by Libby Harmon, SM South, 2003); 2. Katie Thurbon, Washburn Rural, 12-0; 3. Abby Row, SM North, 11-0; 4. Hannah Rubin, BV Northwest, 10-6; 5. Eli Rubin, BV Northwest, 10-6; 6. Kendra Martiny, SM South, 10-0; 7. Elayna Briggs, Olathe Northwest, 9-6.
      Shot put-1. Megan Smith, Olathe South, 45-1¾; 2. Erica Brand, SM Northwest, 41-10½; 3. M.J. Massanet, Manhattan, 40-10; 4. Korbin Richards, SM South, 39-2¼; 5. Alix Richards, SM South, 38-11; 6. Precious Ojiaka, Olathe East, 37-4½; 7. Chinazo Ehie, Manhattan, 35-11¾.
      Javelin-1. Lindsey Curtis, Manhattan, 143-7; 2. Mary Riley, Olathe North, 129-10; 3. Haleigh Lewis, Wichita East, 123-1; 4. Maggie Highberger, BV West, 122-2; 5. Jessica Medlin, Olathe East, 120-6; 6. Laura Meschke, SM South, 117-11; 7. Jenna Shaw, BV West, 115-11.
                                                             Preliminaries
     200-Aarian Tipton, Wichita Southeast, 24.94; Breeana Coleman, Olathe East, 25.25; Taylor Chandler, Wichita Heights, 25.52; Chelsey Borders, Olathe East, 25.65; Clare Bingaman, SM South; 25.79; Leslie Lindsey, Olathe Northwest, 25.88; Drue Davis, Free State, 25.88; Alisha Keys, Junction City, 26.01.
     400-Abby Dunn, SM East, 58.27; Janessa Clay, SM North, 58.41; Danielle Walker, Maize, 58.43; Hannah Satterlee, SM East, 58.70; Alix Miller, Manhattan, 59.12; Jamie Eschrich, SM West, 1:00.02; Baaijah Loggins, Wichita East, 1:00.05; Sarah Hansen, SM Northwest, 1:01.32.
      100 hurdles-Breeana Coleman, Olathe East, 14.32; DaShonda Johnson, Dodge City, 15.60; Kim Martin, BV West, 15.99; Lizzy Lothamer, Olathe South, 16.20; Sarah Irsik, Goddard, 16.29; Chloe Weck, SM West, 16.42; Kaylyn Williams, Olathe East, 16.54; Janay Johnson, Leavenworth, 16.66.
      300 hurdles-Janessa Clay, SM North, 46.26; Lisa Tomasu, Maize, 47.56; Sarah Irsik, Goddard, 46.37; Chloe Weck, SM West, 48.06; Audre Harris, Junction City, 46.43; Taylor Clark, Washburn Rural, 46.70; Erin Murphy, Olathe South, 48.18; Carly Cassady, SM West, 48.43.
      400 relay-Olathe East, 48.08; Olathe North, 49.73; Wichita Heights, 48.46; Junction City, 49.90; SM South, 49.11; SM North, 49.51; Garden City, 49.71; BV West, 50.00.
     1600 relay-SM East, 3:57.25; SM South, 3:58.81; Wichita Heights, 4:02.33; Blue Valley, 4:02.63; Derby, 4:03.09; Wichita Southeast, 4:06.90; Garden City, 4:08.17; Olathe South, 4:08.38.