Class 3A state track and field meet


                                            At Cessna Stadium, Wichita


                                                         Friday


Boys


Team Scores


     Holcomb 18, Chaparral 10, Riley County 10, Lakin 10, Baxter Springs 8, SE-Saline 8, Jefferson North 7, Halstead 7, Remington 6, Hillsboro 6, Central Heights 6, Minneapolis 4, Phillipsburg 4, Douglass 4, Beloit 4, Marion 3, Garden Plain 3, Marysville 3, Lyons 3, Southwestern Heights 3, Thomas More Prep 2, Burlington 2, Sedgwick 2, Hoisington 1, NE-Arma 1, Conway Springs 1


                                     Class 3A state track and field meet


                                            At Cessna Stadium, Wichita


                                                         Friday


Boys


Team Scores


     Holcomb 18, Chaparral 10, Riley County 10, Lakin 10, Baxter Springs 8, SE-Saline 8, Jefferson North 7, Halstead 7, Remington 6, Hillsboro 6, Central Heights 6, Minneapolis 4, Phillipsburg 4, Douglass 4, Beloit 4, Marion 3, Garden Plain 3, Marysville 3, Lyons 3, Southwestern Heights 3, Thomas More Prep 2, Burlington 2, Sedgwick 2, Hoisington 1, NE-Arma 1, Conway Springs 1


                                     Class 3A state track and field meet

                                            At Cessna Stadium, Wichita

                                                         Friday

Boys

Team Scores

     Holcomb 18, Chaparral 10, Riley County 10, Lakin 10, Baxter Springs 8, SE-Saline 8, Jefferson North 7, Halstead 7, Remington 6, Hillsboro 6, Central Heights 6, Minneapolis 4, Phillipsburg 4, Douglass 4, Beloit 4, Marion 3, Garden Plain 3, Marysville 3, Lyons 3, Southwestern Heights 3, Thomas More Prep 2, Burlington 2, Sedgwick 2, Hoisington 1, NE-Arma 1, Conway Springs 1

                                                      Individual Finals

    3200—1. Kayson Matthews, Lakin, 9:55.20; 2. Michael Wolf, Holcomb, 9:55.21; 3. Joel Allen, Hillsboro, 10:06.81; 4. Garrett Daugherty, Minneapolis, 10:07.12; 5. Enrique Sanchez, Southwestern Heights, 10:07.55; 6. Nate Reznicek, Burlington, 10:09.51; 7. Austin Bogina, NE-Arma, 10:10.15.

    Triple jump—1. Calvin Kenney, Riley County, 43-10; 2. Michael Helvey, SE-Saline, 43-6¾; 3. Jake Green, Remington, 43-1¾; 4. Jared Holthaus, Douglass, 42-7¼; 5. Blake Withrow, Garden Plain, 42-6¾; 6. Tylor Neil, Marion, 42-6¾; 7. Joseph Gerber, Conway Springs, 42-2¼.

      Pole vault—1. Levi Koehn, Holcomb, 13-6; 2. (tie) Quentin McAfee, Jefferson County North, 13-6; Dakota Becker, Halstead, 13-6; 4. Trevor Smith, Phillipsburg, 13-0; 5. Connor Crist, Marysville, 13-0; 6. Austin Werth, Thomas More Prep, 12-6; 7. Colten Johnson, Marion, 12-0.

      Shot put—1. John Siale, Chaparral, 54-10; 2. Mike Ruple, Baxter Springs, 52-0; 3. Russell Hampton, Central Heights, 51-1½; 4. Logan Eck, Beloit, 50-9; 5. Zach Loesch, Lyons, 49-9½; 6. Jake Sperry, Sedgwick, 49-6; 7. Dustin Broeder, Hoisington, 48-7¼.

                                                           Preliminaries

     200—Kurt Pauly, Garden Plain, 22.74; Chris Speed, Wichita Independent, 22.99; Colten Deutsch, Lyons, 23.30; Ashton Draper, Norton, 23.37; Robbie Biehler, Lyons, 23.46; Dalton Lockwood, Caney Valley, 23.59; Zac Palumbo, Frontenac, 23.6; Mitch Hart, Baxter Springs, 23.69.

     400—Kurt Pauly, Garden Plain, 50.55; Nathan Vogel, Hillsboro, 50.84; Ashton Draper, Norton, 51.10; Philip Agbo, Sterling, 51.50; Harrison Newman, Rock Creek, 51.83; Avery McNelly, Douglass, 51.87; Nick Satterwhite, Rossville, 52.43; Alex Niemczyk, Beloit, 52.49.

   110 hurdles— Brian Ray, Wichita Independent, 15.84; Tyler Kiister, Erie, 15.97; Ryan McMichael, Southeast of Saline, 16.00; Jake Becker, Garden Plain, 16.07; Tyler Martin, Conway Springs, 16.08; Josh Barrett, Collegiate, 16.14; Brock Wilkens, Goodland, 16.25; Brock Frye, Council Grove, 16.43.

    300 hurdles—Trevor Smith, Phillipsburg, 40.30; Jake Craig, Lyons, 40.51; Tyler Kiister, Erie, 41.71; Brian Doffing, Conway Springs, 42.00; Josh Barrett, Collegiate, 41.88; Brandon Nuss, Hoisington, 42.04; Ryan McMichael, Southeast of Saline, 42.12; Luke Shamburg, Beloit, 42.80.

     400 relay—Lyons, 44.08; Conway Springs, 44.12; Smith Center, 44.63; SE-Saline, 44.70; Phillipsburg, 45.14; Cherryvale, 45.26; Wellsville, 45.29; Galena, 45.51.

     1600 relay—Lyons, 3:28.43; Garden Plain, 3:29.26; Hoisington, 3:30.14; Holcomb, 3:31.99; Wichita Independent, 3:30.75; Beloit, 3:31.10; Sterling, 3:32.09; Norton, 3:32.31.

                                                       Girls

                                                Team Scores

     Marion 15, Thomas More Prep 15, Conway Springs 14, Medicine Lodge 14, Douglass 13, Smith Center 12, Southwestern Heights 11, Sabetha 11, Garden Plain 10, Rossville 10, Wichita Collegiate 8, Ellinwood 8, Horton 8, Rock Creek 8, Hoisington 6, Wichita Independent 6, Central Heights 6, Baxter Springs 6, Belle Plaine 5, Riley County 4, Lyons 4, Beloit 3, Minneapolis 3, Northern Heights 2, Phillipsburg 1, Eureka 1

                                                Individual Finals

    3200—1. Heather Ruder, Thomas More Prep, 11:40.63; 2. Jenna Snell, Ellinwood, 12:15.60; 3. Paige White, Baxter Springs, 12:25.04; 4. Karly Ruggle, Riley County, 12:31.53; 5. Anna Trahan, Minneapolis, 12:34.50; 6. Leah Murata, Horton, 12:34.95; 7. Jaclyn DeForest, Marion, 12:44.48.

    High jump—1. Shannon Parr, Rossville, 5-4; 2. Shanise Rice, Medicine Lodge, 5-4; 3. Cassie Waggoner, Horton, 5-2; 4. Whitney Gordon, Marion, 5-2; 5. Taren Houser, Douglass, 5-2; 6. Mackenzie Fisher, Garden Plain, 5-0; 7. Taylor Arnold, Smith Center, 5-0.

     Long jump—1. Julia Zeiner, Marion, 17-11; 2. Claire Provenzano, Wichita Collegiate, 16-9¼; 3. Tina Liu, Wichita Independent, 16-7½; 4. Savannah Rose, Hoisington, 16-7½; 5. Bailey Brown, Beloit, 16-4; 6. Kaylee Eklund, Northern Heights, 16-1¼; 7. Melissa Blair, Phillipsburg, 15-11¾.

     Pole vault—1. Amanda Gardner, Douglass, 11-0; 2. Page Stuhlsatz, Garden Plain, 11-0; 3. (tie) Sierra Dopfel, Belle Plaine, and Ashley Koester, Conway Springs, 10-0; 5. Emilie Taylor, Thomas More Prep, 9-6; 6. Hayley Taylor, Thomas More Prep, 9-0; 7. Saige Ryan, Smith Center, 9-0.

    Discus—1. Morgan Darden, Smith Center, 141-5; 2. Kayla Renyer, Sabetha, 136-1; 3. Marissa Cox, Central Heights, 134-10; 4. Anna Nusser, Lyons, 130-6; 5. Jill Jackman, Sabetha, 114-4; 6. Kim Holt, Conway Springs, 113-11; 7. Heidi Brown, Southwestern Heights, 113-2.

    Javelin—1. Heidi Brown, Southwestern Heights, 136-0; 2. Elizabeth Herrs, Rock Creek, 132-4; 3. Shanise Rice, Medicine Lodge, 129-5; 4. Kim Holt, Conway Springs, 126-10; 5. Cheryl Seiwert, Conway Springs, 122-6; 6. Brittany Hughes, Hoisington, 118-4; 7. Haley Pitko, Eureka, 114-11.

                                                    Preliminaries

    200—Lauren Green, Douglass, 26.10; Imani Fenner, Wichita Independent, 26.16; Mindy Wilson, Rossville, 26.11; Kaylee Eklund, Northern Heights, 27.20; Brianna Halligan, Thomas More Prep, 26.75; Rebecca Maier, Hoisington, 26.83; Hannah Waggoner, Norton, 27.20; Bailey Brown, Beloit, 27.27.

    400—Mandy Wilson, Rossville, 57.89; Heather Ruder, Thomas More Prep, 59.22; Sarah Bergley, Douglass, 1:00.01; Bailey Brown, Beloit, 1:00.48; Tatianna Chandler, Southwestern Heights, 1:01.18; Tangie Hileman, Smith Center, 1:01.38; Hannah Enfield, Sterling, 1:01.71; Makenzie Weinman, Phillipsburg, 1:01.92.

    100 hurdles—Julia Zeiner, Marion, 15.49; Sierra Hays, Garden Plain, 15.62; Taylor Shell, Burlington, 16.03; Allie Jones, Lakin, 16.21; Katlyn O’Connor, Burlington, 16.24; Ashley Baier, Holcomb, 16.35; Grace LeMaster, Collegiate, 16.47; Shannon Parr, Rossville, 16.66.

   300 hurdles—Julia Zeiner, Marion, 46.78; Kiley Schwarz, Marysville, 47.57; Mindy Wilson, Rossville, 46.81; Grace LeMaster, Collegiate, 48.52; Sierra Hays, Garden Plain, 48.52; Katlyn O’Connor, Burlington, 48.79; Emily Doffing, Conway Springs, 48.80; Taylor Shell, Burlington, 49.22.

    400 relay—Douglass, 50.65; Smith Center, 51.04; Phillipsburg, 51.12; Wichita Independent, 51.18; Minneapolis, 51.44; Conway Springs, 51.78; Garden Plain, 51.82; Marysville, 52.42.

    1600 relay—Rossville, 4:04.95; Douglass, 4:07.28; Riley County, 4:10.66; Beloit, 4:12.51; Minneapolis, 4:11.22; Marysville, 4:11.73; Wichita Collegiate, 4:!3.19; Burlington, 4:14.76.