Class 3A state track and field meet


                                            At Cessna Stadium, Wichita


                                                         Friday & Saturday


Team scores


Garden Plain 57, SE- Saline 45, Lyons 44, Wichita Independent 39, Riley County 36, Holcomb 28, Chaparral 28, Hillsboro 24, Beloit 22, Conway Springs 21, Marion 20, Baxter Springs 20, Southwestern Heights 18, Norton 18, Lakin 16, Douglass 13, Phillipsburg 12, Halstead 10, Neodesha 10, Erie 10, Sterling 9, Caney Valley 8, Smith Center 8, Hoisington 8, Jefferson North 8, Council Grove 7, Effingham 7, Wichita Collegiate 7, Central Heights 6, Remington 6, NE-Arma 5, Sedgwick 4, Goodland 4, Fredonia 4, Galena 4, Minneapolis 4, Rock Creek 4. Wellsville 3, Marysville 3, Rossville 2, Burlington 2, Thomas More Prep 2, Larned 1, Ellinwood 1, St. Marys 1, West Franklin 1, Medicine Lodge 1.


     Class 3A state track and field meet

                                            At Cessna Stadium, Wichita

                                                         Friday & Saturday

Class 3A

Boys

Team scores

Garden Plain 57, SE- Saline 45, Lyons 44, Wichita Independent 39, Riley County 36, Holcomb 28, Chaparral 28, Hillsboro 24, Beloit 22, Conway Springs 21, Marion 20, Baxter Springs 20, Southwestern Heights 18, Norton 18, Lakin 16, Douglass 13, Phillipsburg 12, Halstead 10, Neodesha 10, Erie 10, Sterling 9, Caney Valley 8, Smith Center 8, Hoisington 8, Jefferson North 8, Council Grove 7, Effingham 7, Wichita Collegiate 7, Central Heights 6, Remington 6, NE-Arma 5, Sedgwick 4, Goodland 4, Fredonia 4, Galena 4, Minneapolis 4, Rock Creek 4. Wellsville 3, Marysville 3, Rossville 2, Burlington 2, Thomas More Prep 2, Larned 1, Ellinwood 1, St. Marys 1, West Franklin 1, Medicine Lodge 1.

Individual Finals

100—1. Kurt Pauly, Garden Plain, 11.00; 2. Colt Rogers, Smith Center, 11.25; 3. Trevor Smith, Phillipsburg, 11.34; 4. Robbie Biehler, Lyons, 11.44; 5. Dalton Lockwood, Caney Valley, 11.49; 6. Colten Deutsch, Lyons, 11.50; 7. Mitch Hart, Baxter Springs, 11.52.

200—1. Kurt Pauly, Garden Plain, 22.71; 2. Chris Speed, Wichita Independent, 22.97; 3. Ashton Draper, Norton, 23.22; 4. Robbie Biehler, Lyons, 23.66; 5. Dalton Lockwood, Caney Valley, 23.67; 6. Mitch Hart, Baxter Springs, 23.71; 7. Colten Deutsch, Lyons, 23.77.

400—1. Kurt Pauly, Garden Plain, 48.34; 2. Nathan Vogel, Hillsboro, 50.11; 3. Ashton Draper, Norton, 50.17; 4. Philip Agbo, Sterling, 51.49; 5. Harrison Newman, Rock Creek, 51.50; 6. Nick Satterwhite, Rossville, 51.62; 7. Avery McNelly, Douglass, 51.69.

800—1. Nathan Vogel, Hillsboro, 1:58.76; 2. Adam Larson, Riley County, 1:59.53; 3. Jordan Speed, Wichita Independent, 1:59.60; 4. Grady Goff, Riley County, 2:00.49; 5. Aaron Catlin, Beloit, 2:01.27; 6. Luke Dewitt, Caney Valley, 2:02.82; 7. Eric Wietharn, St. Marys, 2:03.13.

1600—1. Adam Larson, Riley County, 4:32.32; 2. Jordan Speed, Wichita Independent, 4:36.03; 3. Kayson Matthews, Lakin, 4:37.62; 4. Austin Bogina, NE-Arma, 4:37.96; 5. Jake Spence, Baxter Springs, 4:42.86; 6. Peter Reed, Sterling, 4:42.97; 7. Cord Cunningham, West Franklin, 4:43.25.

110 hurdles—1. Ryan McMichael, SE-Saline, 15.35; 2. Tyler Kiister, Erie, 15.75; 3. Brian Ray, Wichita Independent, 15.83; 4. Josh Barrett, Wichita Collegiate, 15.95; 5. Brock Wilkens, Goodland, 16.05; 6. Tyler Martin, Conway Springs, 16.21; 7. Brock Frye, Council Grove, 16.33.

300 hurdles—1. Jake Craig, Lyons, 40.28; 2. Brian Doffing, Conway Springs, 40.91; 3. Ryan McMichael, Southeast of Saline, 42.37; 4. Brandon Nuss, Hoisington, 41.75; 5. Josh Barrett, Collegiate, 41.81; 6. Tyler Kiister, Erie, 42.48; 7. Luke Shamburg, Beloit, 42.65.

400 relay—1. Conway Springs (Alec Worley, Caleb Brill, Cory Misak, Brian Doffing) 44.04; 2. Lyons 44.10; 3. SE-Saline 45.28; 4. Galena 45.37; 5. Wellsville 45.50; 6. Phillipsburg 46.29.

1600 relay—1. Garden Plain (Blake Withrow, Seth Klausmeyer, Jacob Mullins, Kurt Pauly) 3:25.92; 2. Lyons 3:26.60; 3. Norton 3:30.27; 4. Beloit 3:30.36; 5. Hoisington 3:31.05; 6. Holcomb 3:31.26; 7. Wichita Independent 3:31.68.

3200 relay—1. Beloit (Dyllan Nuzum, Kevin Williams, Tyler Blass, Aaron Catlin) 8:18.65; 2. Holcomb 8:19.21; 3. Southwestern Heights 8:30.89;4. Lyons 8:33.00; 5. Halstead 8:33.12; 6. Marion 8:34.09; 7. Jefferson North 8:35.00.

High jump—1. Ryan Lopez, Neodesha, 6-2; 2. Jared Holthaus, Douglass, 6-2; 3. Brock Frye, Council Grove, 6-2; 4. Bryant Beneke, SE-Saline, 6-0; 5. Ryan Martin, Atchison, 6-0; 6. (tie) Brock Wilkens, Goodland, 5-10; Tyler Ward, Medicine Lodge, 5-10; Adam Kibodeaux, Rock Creek, 5-10.

Long jump—1. Chris Speed, Wichita Independent, 21-6½; 2. Michael Helvey, SE-Saline, 21-4¼; 3. Blake Withrow, Garden Plain, 21-2; 4. Tylor Neil, Marion, 20-3½; 5. Bryant Beneke, SE-Saline, 19-11¾; 6. Calvin Kenney, Riley County, 19-11¼; 7. Chase Smith, Larned, 19-10¾.

Discus—1. Nick Klenda, Marion, 178-0; 2. John Siale, Chaparral, 162-4; 3. Mike Ruple, Baxter Springs, 157-0; 4. Devin Baker, Fredonia, 154-2; 5. Heath Hewitt, Sterling, 150-5; 6. Ian Mattson, Sedgwick, 147-11; 7. Tanner Ragan, Ellinwood, 142-2.

Javelin—1. John Siale, Chaparral, 177-1; 2. Joey Capul, Garden Plain, 173-7; 3. Oscar Sigala, Southwestern Heights, 171-6; 4. Blaze Hollands, Effingham, 171-5;5. Ben Johnsrud, Southwestern Heights, 170-11; 6. Jake Eastes, Riley County, 16-0; 7. Sheldon Boone, Marion 167-8.

Girls

Team scores

Rossville 61, Douglass 57, Wichita Independent 50, Thomas More Prep 50, Marion 41, Smith Center 30, Riley County 23, Wichita Collegiate 22, Medicine Lodge 22, Conway Springs 22, Garden Plain 20, Beloit 19, Central Heights 16, Marsville 14, Sabetha 14, Southwestern Heights 14, Burlington 14, Hoisington 13, Lyons 12, Northern Heights 11, Ellinwood 11, Phillipsburg 9, Riverton 8, Minneapolis 8, Rock Creek 8, Horton 8, Hillsboro 7, Baxter Springs 6, Belle Plaine 5, Holcomb 4, Lakin 4, Larned 2, Council Grove 2, Southeast of Saline 2, Eureka 1, Ellsworth 1, Sterling 1.

Individual Finals

100—1. Imani Fenner, Wichita Independent, 12.51; 2. Tina Liu, Wichita Independent, 12.54; 3. Lauren Green, Douglass, 12.58; 4. Mandy Wilson, Rossville, 12.77; 5. Brianna Halligan, Thomas More Prep, 12.79; 6. Kaylee Eklund, Northern Heights, 12.82; 7. Rebecca Maier, Hoisington, 13.03.

200—1. Imani Fenner, Wichita Independent, 25.96; 2. Lauren Green, Douglass, 26.01; 3. Mindy Wilson, Rossville, 26.06; 4. Brianna Halligan, Thomas More Prep, 26.68; 5. Rebecca Maier, Hoisington, 26.81; 6. Bailey Brown, Beloit, 27.02; 7. Kaylee Eklund, Northern Heights, 27.05.

400—1. Mandy Wilson, Rossville, 58.17; 2. Heather Ruder, Thomas More Prep, 59.41; 3. Bailey Brown, Beloit, 1:00.11; 4. Sarah Bergley, Douglass, 1:00.46; 5. Tatianna Chandler, Southwestern Heights, 1:00.86; 6. Tangie Hileman, Smith Center, 1:01.84.

800—1. Heather Ruder, Thomas More Prep, 2:19.12; 2. Savanna Christensen, Medicine Lodge, 2:22.85; 3. Kelly Thomson, Riley County, 2:25.04; 4. Shanae Porter, Beloit, 2:25.06; 5. Callie Serene, Hillsboro, 2:25.76; 6. Courtney Sager, SE-Saline, 2:28.55; 7. Lindsay Seele, Rossville, 2:29.12.

1600—1. Heather Ruder, Thomas More Prep, 5:18.45; 2. Mackenzie Dunbar, Riverton, 5:31.91; 3. Jasmine King, Northern Heights, 5:31.98; 4. Sarah Wright, Douglass, 5:40.87; 5. Jenna Snell, Ellinwood, 5:41.81; 6. Savannah Wright, Douglass, 5:43.85; 7. Julia Rosales, Lakin, 5:45.22.

100 hurdles—1. Julia Zeiner, Marion, 15.20; 2. Sierra Hays, Garden Plain, 15.33; 3. Grace LeMaster, Wichita Collegiate, 16.10; 4. Ashley Baier, Holcomb, 16.13; 5. Allie Jones, Lakin, 16.25; 6. Taylor Shell, Burlington, 16.29; 7. Katlyn O’Connor, Burlington, 16.48.

300 hurdles—1. Mindy Wilson, Rossville, 46.12; 2. Julia Zeiner Marion, 46.15; 3. Kiley Schwarz, Marysville, 47.72; 4. Grace LeMaster, Wichita Collegiate, 47.90; 5. Taylor Shell, Burlington, 48.69; 6. Katlyn O’Connor, Burlington, 49.42; 7. Sierra Hays, Garden Plain, 49.44.

400 relay—1. Smith Center (Torie Fuller, Hallie McCall, Tangie Hileman, Terra Rempe) 50.68; 2. Phillipsburg 50.75; 3. Wichita Independent 51.08; 4. Douglass 51.48; 5. Minneapolis 51.65; 6. Conway Springs 51.76.

1600 relay—1. Rossville (Mandy Wilson, Dana Channel, Lindsay Seele, Mindy Wilson) 4:04.41; 2. Douglass 4:11.19; 3. Riley County 4:11.97; 4. Marysville 4:15.15; 5. Wichita Collegiate 4:15.67; 6. Minneapolis 4:15.70; 7. Beloit 4:17.99.

3200 relay—1. Rossville (Lindsay Steele, Becky Jensen, Mindy Wilson, Mandy Wilson) 9:32.61 (meet record; old record in 2007 by Salina Sacred Heart 9:39.59); 2. Douglass 9:50.63; 3. Riley County 9:52.09; 4. Marysville 10:08.72; 5. Beloit 10:09.57; 6. Conway Springs 10:11.77; 7. Wichita Collegiate 10:18.71.

Triple jump—1. Tina Liu, Wichita Independent, 38-2½; 2. Julia Zeiner, Marion, 37-8¾; 3. Taylor Shell, Burlington, 36-2¼; 4. Dakota Kaufman, Hillsboro, 35-5½; 5. Savannah Rose, Hoisington, 35-2; 6. Carrie Kellie, Larned, 34-4; 7. Kirstie Krinhop, Riley County, 34-1.

Shot put—1. Marissa Cox, Central Heights, 39-8; 2. Anna Nusser, Lyons, 39-5; 3. Morgan Darden, Smith Center, 38-10; 4. Kim Holt, Conway Springs, 37-11¼; 5. Jill Jackman, Sabetha, 37-8½; 6. Erinn Irons, Council Grove, 37-8½; 7. Cyleigh Schultz, Ellsworth, 36-4¾.