Class 2A state track and field meet


                                            At Cessna Stadium, Wichita


                                                         Friday & Saturday


 


Bennington 56, Osborne 43, Pittsburg Colgan 42, Berean 41, Jayhawk Linn 35, Stanton County 33, Hutchinson Trinity 31, Herington 31, Salina Sacred Heart 28, Meade 25, Washington County 25, Wathena 24, Goessel 19, Inman 19, Olpe 17, Plainville 15, Lebo 12, Holton Jackson Heights 11, Sublette 11, Rawlins County 11, Solomon 10, Chase County 8, LaCrosse 7, Ellis 6, Mission Valley 6, Rock Hills 6, Oberlin 5, Burlingame 5, Oakley 4, Onaga 4, Troy 4, KC Maranatha 3, Valley Heights 2, Lyndon 2, Hill City 2, Nemaha Valley 2, Elkhart 1, Syracuse 2, Kinsley 1, Peabody-Burns 1, Valley Falls 1, Moundridge 1, Republic County 1.


     Class 2A state track and field meet

                                            At Cessna Stadium, Wichita

                                                         Friday & Saturday

Bennington 56, Osborne 43, Pittsburg Colgan 42, Berean 41, Jayhawk Linn 35, Stanton County 33, Hutchinson Trinity 31, Herington 31, Salina Sacred Heart 28, Meade 25, Washington County 25, Wathena 24, Goessel 19, Inman 19, Olpe 17, Plainville 15, Lebo 12, Holton Jackson Heights 11, Sublette 11, Rawlins County 11, Solomon 10, Chase County 8, LaCrosse 7, Ellis 6, Mission Valley 6, Rock Hills 6, Oberlin 5, Burlingame 5, Oakley 4, Onaga 4, Troy 4, KC Maranatha 3, Valley Heights 2, Lyndon 2, Hill City 2, Nemaha Valley 2, Elkhart 1, Syracuse 2, Kinsley 1, Peabody-Burns 1, Valley Falls 1, Moundridge 1, Republic County 1.

Individual Finals

100—1. Austin Riggs, Pittsburg Colgan, 11.00; 2. Brian Gellinger, Bennington, 11.06; 3. Mason Hibbard, Sublette, 11.14; 4. Damon Schurr, Osborne, 11.19; 5. Christian Smith, Pittsburg Colgan, 11.24; 6. Michael Mesh, Hutchinson Trinity, 11.25; 7. Eli Smith, Troy, 11.26.

200—1. Austin Riggs, Pittsburg Colgan, 22.32; 2. Brian Gellinger, Bennington, 22.77; 3. Michael Mesh, Hutchinson Trinity, 22.88; 4. Damon Schurr, Osborne, 22.95; 5. Eli Smith, Troy, 22.99; 6. Mason Hibbard, Sublette, 23.01; 7. Christian Smith, Pittsburg Colgan, 23.14.

400—1. Austin Riggs, Pittsburg Colgan, 48.66; 2. Trevin Wiens, Meade, 49.97; 3. Michael Mesh, Hutchinson Trinity, 50.06; 4. Jon Eickenberg, Osborne, 50.77; 5. Clinton Todd, Onaga, 51.14; 6. John Berkholz, Goessel, 51.53; 7. Dylan Thyer, Jayhawk Linn, 51.98.

800—1. Cody Miller, Wathena, 1:56.27; 2. Eric Ruth, Stanton County, 1:57.28; 3. Bradley Argabright, Olbe, 1:57.84; 4. Daniel Ellis, Benninton, 1:59.78; 5. Mark Mock, Washington County, 2:00.46; 6. Elliott Nold, Wathena, 2:00.65; 7. Keaton Argabright, Rawlins County, 2:00.76.

1600—1. Eric Ruth, Stanton County, 4:24.60; 2. Arlan Newby, Berean, 4:33.89; 3. Daniel Ellis, Bennington, 4:35.48; 4. Brady Johnson, Plainville, 4:36.46; 5. Cory Keehn, Jackson Heights, 4:36.50; 6. Cory Donley, Sacred Heart, 4:40.93; 7. Seph Iman, Elkhart, 4:42.37.

110 hurdles—1. Briar Snyder, Jayhawk Linn, 14.93; 2. Jason Friesen, Inman, 15.43; 3. Sam Martin, Inman, 15.47; 4. Joe Sumpter, Osborne, 15.49; 5. Tyler Barber, Herington, 15.64; 6. Dakota Benear, Meade, 15.75; 7. Aaron Fast, Moundridge, 15.81.

300 hurdles—1. Joe Sumpter, Osborne, 39.18; 2. Tyler Barber, Herington, 39.88; 3. Weston Heibert, Goessel, 41.40; 4. Jason Friesen, Inman, 41.73; 5. Austin Webs, Lacrosse, 41.89; 6. Alex Hermesch, Nemaha Valley, 42.21; 7. Miles Murphree, Valley Falls, 45.79.

400 relay—1. Osborne (Joe Sumpter, Damon Schurr, Justin Pruter, Jon Eickenberg) 43.63; 2. Pittsburg Colgan 43.85; 3. Jayhawk Linn 44.24; 4. Salina Sacred Heart 44.27; 5. Meade 44.46; 6. Washington County 44.50; 7. Inman 44.65.

1600 relay—1. Bennington (Jon Garrett, Brian Gellinger, Jacob Crawshaw, Daniel Ellis) 3:28.81; 2. Meade 3:29.51; 3. Osborne 3:29.57; 4. Goessel 3:32.77; 5. Oberlin 3:32.81; 6. Lyndon 3:33.61; 7. Lacrosse 3:36.52.

3200 relay—1. Bennington (Jon Garrett, Josh Hicks, Jacob Crawshaw, Daniel Ellis) 8:10.56; 2. Berean 8:15.18; 3. Olpe 8:24.46; 4. Stanton County 8:29.89; 5. LaCrosse 8:30.06; 6. Oberlin 8:32.01; 7. Republic County 8:32.06.

Triple jump—1. Tyler Barber, Herington, 47-0¼; 2. Steven Mann, Jayhawk Linn, 46-0; 3. Mark Riordan, Sacred Heart, 45-10; 4. Bradley Argabright, Olpe, 42-5; 5. Austin Masters, Burlingame, 42-21; 6. Chris Schmitz, Jackson Heights, 41-11¾; 7. Johnathan Carrasco, Stanton County, 41-5¼.

Javelin—1. Mitchell Savage, Washington County, 183-11; 2. Lonnie Penner, Berean, 180-8; 3. Alex Linsey, Lebo, 178-9; 4. Tanner Engweiler, Hutchinson Trinity, 170-11; 5. Derek Racette, Hutchinson Trinity, 166-4; 6. Jake Carlson, Valley Heights, 164-65; 7. Jeremy Melvin, Onaga, 160-5.

Girls

Team scores

Olpe 47, Bennington 39, Oakley 31½, WaKeeney 31, Peabody-Burns 30, Jayhawk Linn 29, Ell-Saline 28, KC Maranatha 25, Washington County 23, Plainville 22, Nemaha Valley 21, Uniontown 20, Hill City 20, LaCrosse 20, Oberlin 16, Republic County 15, Osborne 14, Mission Valley 14, Berean 12, Chase County 12, Leavenworth Immaculata 12, Spearville 11, Rock Hills 10, Herington 8, Oswego 8, Oskaloosa 8, Valley Falls 8, Wakefield 8, Ellis 7, Troy 7, Pittsburg Colgan 7, Goessel 7, Leoti 7, Inman 6, West Elk 5, Moundridge 4, Wathena 4, Burlingame 4, Fairfield 3, Syracuse 3, Salina Sacred Heart 2, Stanton County 1½, Wabaunsee 1, Valley Heights 1.

Individual Finals

100—1. Lauren Pickens, Peabody-Burns, 12.20; 2. Lexi Riedel, WaKeeney, 12.55; 3. Alani Dodd, Washington County, 12.75; 4. Julie Kohake, Nemaha Valley, 12.90; 5. Kamie Rash, Syracuse, 13.02; 6. Delisa Moses, Oswego, 13.02; 7. Ranae Stucky, Moundridge, 13.23.

200—1. Lauren Pickens, Peabody-Burns, 25.38; 2. Lexi Riedel, WaKeeney, 25.98; 3. Mariah Jones, Ell-Saline, 26.71; 4. Delisa Moses, Oswego, 27.15; 5. Julie Kohake, Nemaha Valley, 27.19; 6. Kim Garrett, Bennington, 27.29; 7. Brook Niehues, Mission Valley, 27.39.

400—1. Lauren Pickens, Peabody-Burns, 57.02; 2. Lexi Riedel, WaKeeney, 59.15; 3. Liz Todd, Immaculata, 1:00.02; 4. Mariah Jones, Ell-Saline, 1:00.77 5. Conner Schultz, Wathena, 1:01.27; 6. Sara Dains, Chase county, 1:01.73; 7. Sarah Stratman, Bennington, 1:01.84.

800—1. Katelyn Henderson, Olpe, 2:23.92; 2. Taylor Dawson, Jayhawk Linn, 2:24.79; 3. Liz Todd, Immaculata, 2:26.11; 4. Hana Speaks, Troy, 2:27.30; 5. Dana Hermesch, Nemaha Valley, 2:27.69; 6. Jordan Murphy, Oswego, 2:28.90; 7. Sarah Stratman, Bennington, 2:29.54.

1600—1. Katelyn Henderson, Olpe, 5:24.99; 2. Kaitlyn Orr, Wakefield, 5:26.76; 3. Paige Wells, Leoti, 5:27.33; 4. Jillian Stratman, Bennington, 5:27.41; 5. Hillary Callaway, Rock Hills, 5:31.81; 6. Eileen Mick, Osborne, 5:31.95; 7. Bethany Zarda, Maranatha, 5:32.00.

100 hurdles—1. Abbie Smith, Uniontown, 15.46; 2. Dayna Kuhlman, Oakley, 15.81; 3. Morgan Eastwood, Jayhawk Linn, 16.05; 4. Kelsey Wilson, Oakley, 16.18; 5. Sydney Hines, West Elk, 16.24; 6. Emily Girard, Osborne, 16.24; 7. Brandy Burns, Fairfield, 16.80.

300 hurdles—1. Emily Girard, Osborne, 46.32; 2. Kim Garrett, Bennington, 46.48; 3. Morgan Eastwood, Jayhawk Linn, 48.51; 4. Kayla Sholtz, Rock Hills, 49.05; 5. Dayna Kuhlman, Oakley, 49.15; 6. Brandy Burns, Fairfield, 49.67; 7. Tia Goertzen, Goessel, 50.27.

400 relay—1. Washington County (Alanii Dodd, Jasmine Helms, Bonnie Bailey, Megan Stegman) 52.05; 2. Nemaha Valley 52.08; 3. Spearville 52.18; 4. Oberlin 52.23; 5. Mission Valley 52.50; 6. West Elk 52.64; 7. Bennington 52.86.

1600 relay—1. Bennington (Sarah Stratman, Kim Garrett, Lauren Montgomery, Jillian Stratman) 4:09.95; 2. Oakley 4:10.31; 3. Jayhawk Linn 4:14.54; 4. WaKeeney 4:17.01; 5. Nemaha Valley 4:18.98; 6. Olpe 4:19.86; 7. Goessel 4:25.24.

3200 relay—1. Bennington (Jillian Stratman, Lauren Montgomery, Kaitlyn Wolf, Sarah Stratman) 10:04.18; 2. Maranatha 10:22.21; 3. Berean 10:24.50; 4. Republic County 10:25.06; 5. Olpe 10:25.98; 6. Goessel 10:26.19; 7. Pittsburg Colgan 10:27.47.

Pole vault—1. Keegan Williams, KC Maranatha, 11-4 (meet record; old record 11-0 by Annika Haedt, Wathena, 2002); 2. LaShae Hedstrom, Republic County, 10-0; 3. Emmalia White, Pittsburg Colgan, 9-6; 4. Brandi Diederich, Oberlin, 9-0; 5. Shelby Krull, Jayhawk Linn, 8-6; 6. Tiffany Veer, Berean, 8-6; 7. Megan Stegman, Washington County, 8-0.

Long jump—1. Abbie Smith, Uniontown, 17-9½; 2. Mariah Jones, Ell-Saline, 16-11¼; 3. Emmy Redeker, Olpe, 16-6½; 4. Taylor Hixon, Plainville, 16-0¼; 5. Leslie Ostertag, Troy, 15-10¾; 6. Tori Mackley, Oakley, 15-8; 7. Emily Atkins, Jayhawk Linn, 15-7.

Shot put—1. Samantha Legleiter, LaCrosse, 41-1¼; 2. Dani Winters, Plainville, 40-9½; 3. Jordyn Alexander, Washington County, 38-10; 4. Miranda Fagan, Burlingame, 37-9; 5. Erin Groff, Ellis, 37-1; 6. Natasha Hollingshead, Ellis, 36-6½; 7. Miranda Bargdill, Valley Heights, 36-2.

Discus—1. Dani Winters, Plainville, 125-0; 2. Jordan Miller, Oskaloosa, 123-7; 3. Ashley Parrott, LaCrosse, 120-8; 4. Samantha Legleiter, LaCrosse, 120-1; 5. Stephanie Griffith, WaKeeney, 112-7; 6. Bethany Polifka, Ellis, 112-6; 7. Chelsea Beckman, Jayhawk Linn, 110-1.