Class 6A state track and field meet


                                            At Cessna Stadium, Wichita


                                                         Friday & Saturday


Boys


Team Scores


Olathe East 87, Manhattan 52, Wichita Southeast 49, SM Northwest 47ð, Wichita Northwest 40, SM East 32Ð, SM South 30, Maize 26, BV North 24Ð, Derby 20, Dodge City 20, Lawrence Free State 17Ð, SM West 16, Washburn Rural 16, Lawrence 15, Junction City 14, Wichita Heights 14, BV West 14, Blue Valley 13Ð, Garden City 12, BV Northwest 10, Olathe South 8, Olathe North 7, Olathe Northwest 7, Campus 6, Topeka 5, Wichita North 4, Leavenworth 2, Goddard 1½, Wichita South 1½.


Class 6A state track and field meet

                                            At Cessna Stadium, Wichita

                                                         Friday & Saturday

Boys

Team Scores

Olathe East 87, Manhattan 52, Wichita Southeast 49, SM Northwest 47ð, Wichita Northwest 40, SM East 32Ð, SM South 30, Maize 26, BV North 24Ð, Derby 20, Dodge City 20, Lawrence Free State 17Ð, SM West 16, Washburn Rural 16, Lawrence 15, Junction City 14, Wichita Heights 14, BV West 14, Blue Valley 13Ð, Garden City 12, BV Northwest 10, Olathe South 8, Olathe North 7, Olathe Northwest 7, Campus 6, Topeka 5, Wichita North 4, Leavenworth 2, Goddard 1½, Wichita South 1½.

Individual Finals

100—1. Shawn Smith, Olathe East, 10.69; 2. DeMario Johnson, Junction City, 10.81; 3. Will Livingston, SM West, 10.90; 4. Chris Clarke, SM East, 10.94; 5. Skylarr Garson, Wichita Heights, 10.97; 6. Joe Turner, SM East, 11.00; 7. Maqueiz Tucker, Derby, 11.08.

200—1. Shawn Smith, Olathe East, 21.99; 2. Joe Turner, SM East, 22.36; 3. Steven Calloway, Wichita Southeast, 22.40; 4. Jacob Schultze, Olathe East, 22.65; 5. Jamal Carter, Manhattan, 22.66; 6. Cameron Cornellius, Derby, 22.76; 7. Chris Clarke, SM East 22.84.

400—1. Miles Ukaoma, Maize, 47.94; 2. Mike Widrig, BV North, 49.14; 3. Keene Niemack, Lawrence Free State, 49.66; 4. Travae Jones, Junction City, 49.78; 5. Troy Wilkins, SM East, 50.28; 6. Steven Calloway, Wichita Southeast, 40.70; 7. Manny Acevedo, Olathe North, 51.11.

800—1. Daniel Herbert, Wichita Northwest, 1:55.39; 2. Reid Buchanan, Manhattan, 1:55.74; 3. Alex Mahaffey, Washburn Rural, 1:56.22; 4. Mike Widrig, BV North, 1:57.78; 5. Skylar Gutierrez, Wichita Southeast, 1:58.20; 6. Jordan Smith, Topeka, 1:58.58; 7. Mikey Ramirez, Garden City, 1:59.12.

1600—1. Reid Buchanan, Manhattan, 4:20.85; 2. Keaton Jones, SM Northwest, 4:21.34; 3. Skylar Gutierrez, Wichita Southeast, 4:23.39; 4. Aaron Thornburg, SM Northwest, 4:24.39; 5. Neil Metler, Derby, 4:24.42; 6. Jeremy Bryan, BV West, 4:27.39; 7. Kain Anderson, Lawrence Free State, 4:28.21.

110 hurdles—1. Andrew Etheridge, Wichita Northwest, 14.22; 2. Miles Ukaoma, Maize, 14.41; 3. Meshach Kennedy, Derby, 14.45; 4. Jason Wood, Blue Valley, 14.90; 5. Darrion Boyce, Olathe Northwest, 15.08; 6. Seth Kotzman, SM Northwest, 15.20; 7. Tanner Parr, Garden City, 15.26.

300 hurdles—1. Andrew Etheridge, Wichita Northwest, 38.58; 2. Antonio McFadden, SM South, 39.69; 3. Tanner Parr, Garden City, 39.92; 4. Grant Simmons, BV North, 40.35; 5. Marquel Nickens, SM South, 40.44; 6. Jason Wood, Blue Valley, 41.04; 7. Lewis Taylor, Wichita Heights, 41.25.

400 relay—1. Wichita Heights (Lewis Taylor, Skylarr Gatson, Aaron Logan, Dreamius Smith) 41.82; 2. Olathe East 41.94; 3. Shawnee Mission East 42.23; 4. Derby 42.39; 5. Manhattan 42.92; 6. Shawnee Mission West 43.14; 7. Topeka 43.62.

1600 relay—1. Olathe East (Jacob Schultze, Isaac Talbert, Ryan Hocker, Shawn Smith) 3:19.78; 2. Maize 3:21.25; 3. Wichita Southeast 3:25.58; 4. Lawrence Free State 3:27.24; 5. SM East 3:27.86; 6. Leavenworth 3:28.66; 7. Garden City 3:29.25.

3200 relay—1. Olathe East (Isaac Talbert, Matt Cullinan, Marcellus Ramsey, Ryan Hocker) 7:55.39; 2. Wichtia Northwest 7:58.57; 3. Washburn Rural 7:59.40; 4. Lawrence 8:02.28; 5. Garden City 8:05.87; 6. Lawrence Free State 8:06.51; 7. SM Northwest 8:17.52.

High jump—1. Terrance Williams, Dodge City, 6-6; 2. Drew Lorei, SM Northwest, 6-2; 3. (tie) Dexter Hayes, Wichita Southeast, 6-2; Kendal Harland, Olathe South, 6-2; 5. Will Kern, Manhattan, 6-2; 6. Marcus Reece, Topeka, 6-0; 7. (tie) Devin Warren, BV North, 6-0; Luke Schnefke, SM Northwest, 6-0; Austin Hoag, Lawrence Free State. 7-0.

Pole vault—1. Alan Swailes, BV Northwest, 14-0; 2. Cameron Weekly, SM Northwest, 13-6; 3. (tie) Mike Metcalfe, Blue Valley, 13-6; Kyle Engelken, SM East, 13-6; Cameron Bock, SM Northwest, 13-6; 6. (tie) Corbin Ewertz, Wichita South, 13-0; Garrett Smith, Goddard, 13-0.

Shot put—1. Dakota Webber, Manhattan, 52-9¾; 2. Brian Beckmann, Blue Valley West, 52-9½; 3. Jeff Conner, Wichita Southeast, 52-8; 4. Bryce Fisher, Derby, 52-3; 5. Seth Wonch, Olathe South, 51-10; 6. Blake Hocking, Lawrence, 50-11¼; 7. Brian Williamson, SM East, 50-4.

Girls

Team scores

Olathe East 74½, BV West 51, Wichita Southeast 50, SM Northwest 45, SM East 41, Washburn Rural 35, SM South 33, Manhattan 30½, SM North 29, Wichita Heights 25, BV Northwest 25, Maize 25, Lawrence Free State 23, Olathe South 18, Goddard 16, SM West 16, Olathe North 14, Junction City 12, Blue Valley 10, BV North 9, Leavenworth 7, Wichita East 6, Derby 4, Garden City 4, Wichita North 4, Olathe Northwest 3, Lawrence 2.

Individual Finals

100—1. Breeana Coleman, Olathe East, 11.71; 2. Aarian Tipton, Wichita Southeast, 11.96; 3. Chelsey Borders, Olathe East, 12.04; 4. Taylor Chandler, Wichita Heights, 12.11; 5. Alisha Keys, Junction City, 12.15 ; 6. Drue Davis, Lawrence Free State, 12.16; 7. Ramie Grayson, Olathe East, 12.18.

200—1. Breeana Coleman, Olathe East, 24.65; 2. Aarian Tipton, Wichita Southeast, 24.88; 3. Chelsey Borders, Olathe East, 25.41; 4. Taylor Chandler, Wichita Heights, 25.55; 5. Drue Davis, Lawrence Free State, 25.57; 6. Leslie Lindsey, Olathe Northwest, 25.88; 7. Clare Bingaman, SM South, 25.93.

400—1. Janessa Clay, SM North, 57.16; 2. Abby Dunn, SM East, 58.30; 3. Danielle Walker, Maize, 58.75; 4. Hannah Satterlee, SM East, 59.41; 5. Alix Miller, Manhattan, 1:00.26; 6. Jamie Eschrich, SM West, 1:00.29; 7. Sarah Hansen, SM Northwest, 1:00.58.

800—1. Danielle Walker, Maize, 2:15.85; 2. Hanna Stradinger, SM East, 2:18.52; 3. Anna Roxberg, BV Northwest, 2:21.37; 4. Shannon Maser, BV West, 2:21.48; 5. Kacie Schoen, Leavenworth, 2:22.35; 6. Jordan Ortega, Garden City, 2:22.47; 7. Mallory Kirby, SM East, 2:22.95.

1600—1. Avery Clifton, Washburn Rural, 5:02.85; 2. Christine Nelson, SM Northwest, 5:05.65; 3. Danielle Walker, Maize, 5:08.81; 4. Lisa Imgrund, SM Northwest, 5:09.67; 5. Erika Schiller, Leavenworth, 5:15.26; 6. Alli Cash, SM West, 5:15.78; 7. Gabby Embry, BV North, 5:18.76.

100 hurdles—1. Breeana Coleman, Olathe East, 13.80; 2. Sarah Irsik, Goddard, 15.47; 3. Kim Martin, BV West, 15.57; 4. Chloe Weck, SM West, 16.19; 5. Kaylyn Williams, Olathe East, 16.25; 6. Lizzy Lothamer, Olathe South, 16.47; 7. Janay Johnson, Leavenworth, 16.68.

300 hurdles—1. Janessa Clay, SM North, 45.07; 2. Sarah Irsik, Goddard, 46.17; 3. Taylor Clark, Washburn Rural, 46.31; 4. Chloe Weck, SM West, 46.86; 5. Lisa Tomasu, Maize, 46.86; 6. Audre Harris, Junction City, 48.04; 7. Carly Cassady, SM West, 48.29.

400 relay—1. Wichita Heights (Krystal Theme, Ashlyn Hermann, Tahlia Pope, Taylor Chandler) 48.13; 2. Olathe East 48.28; 3. Junction City 49.21; 4. Shawnee Mission South 49.21; 5. Shawnee Mission North 49.28; 6. Olathe North 49.33; 7. Garden City 49.52.

1600 relay—1. SM East (Hannah Satterlee, Mallory Kirby, Hanna Jane Stradinger, Abby Dunn) 3:56.28; 2. Wichita Southeast 3:58.97; 3. SM South 3:59.45; 4. Blue Valley 4:00.63; 5. Wichita Heights 4:01.38; 6. Derby 4:05.41; 7. Garden City 4:05.81.

3200 relay—1. Shawnee Mission East (Hannah Satterlee, Mallory Kirby, Maddy Rich, Hanna Stradinger) 9:30.20; 2. Lawrence Free State 9:34.61; 3. BV Northwest 9:37.63; 4. BV West 9:45.84; 5. Shawnee Mission West 9:51.97; 6. Lawrence 9:54.32; 7. Washburn Rural 9:56.46.

Long jump—1. Alyssa Kelly, BV West, 18-8¼; 2. Dana Gates, Wichita Southeast, 18-6¾; 3. Sarah Buschmann, BV West, 18-2½; 4. Jamillah Bonner, Wichita Southeast, 17-8¼; 5. Gabby Lovelace, BV North, 17-7½; 6. Aerial Smith, Blue Valley, 17-5¼; 7. Shaleah Martin, Olathe North, 17-2.

Discus—1. Erica Brand, SM Northwest, 156-6; 2. Alix Richards, SM South, 142-7; 3. Megan Smith, Olathe South, 137-0; 4. Mizani Hobson, Blue Valley, 129-9; 5. Korbin Richards, SM South, 125-10; 6. Ashley Lyons, Derby, 125-3; 7. M.J. Massanet, Manhattan, 123-10.