|
|
|
Dodge City Daily Globe - Dodge City, KS
  • Class 1A state track & field meet results

  • Class 1A state track and field meet                                        ...
    • email print
  • Class 1A state track and field meet
                                                At Cessna Stadium, Wichita
                                                             Friday & Saturday
    Boys
    Team Scores
    Ness City 62, Ashland 45½, Macksville 36, Flinthills 35, Lincoln 30, Pawnee Heights 30, Clifton-Clyde 25½, Moscow 24, Tribune 24, Little River 21, Centralia 20, Tipton Catholic 20, Pretty Prairie 19, Quinter 17, Thunder Ridge 16, Caldwell 13, Madison 12, Yates Center 12, Baileyville 11, Bern 10, White City 8, Haviland 8, Greensburg 8, Lakeside 8, Hope 8, Hanover 8, South Haven 7, Pratt Skyline 6, Victoria 6, Axtell 6, Logan 5, Minneola 5, Centre 4, Burrton 4, Natoma 4, South Barber 4, Hoxie 4, Linn 4, Northern Valley 3, Miltonvale 3, Quivira Heights 3, Sharon Springs 3, Triplains 3, Marais des Cygnes 2, Pike Valley 2, Wheatland 1, Southern Coffey County 1, Jetmore 1.
    Individual Finals
    100—1. Gage Kepple, Ness City, 10.93; 2. Garrett Breech, Flinthills, 11.07; 3. C.J. Wilson, Lincoln, 11.19; 4. Osvaldo Granillo, Moscow, 11.22; 5. Matt Bird, Quinter, 11.28; 6. Mason Angel, Natoma, 11.29; 7. Evan Kreger, Jetmore, 11.41.
    200—1. Ben Fox, Ashland, 22.82; 2. C.J. Wilson, Lincoln, 23.12; 3. Gage Kepple, Ness City, 23.16; 4. Matt Bird, Quinter, 23.32; 5. Garrett Breech, Flinthills, 23.36; 6. Mason Angel, Natoma, 23.36; 7. Jason McClaren, Minneola, 23.48.
    400—1. Greg Prescott, Little River, 50.81; 2. C.J. Wilson, Lincoln, 50.93; 3. Garrett Greif, Tipton, 51.50; 4. Taylor Jesse, Axtell, 52.18; 5. Matt Bird, Quinter, 52.32; 6. Jake Oates, Flinthills, 52.48; 7. Dallas Buell, Sharon Springs, 52.78.
    800—1. Kellum Schneider, Tribune, 1:57.74; 2. Connor Shoemaker, Downs Lakeside, 2:01.19; 3. Dylan Sicka, Yates Center, 2:01.91; 4. Trent Stands, Flinthills, 2:02.39; 5. Antione Kisrstetter, Winona Triplains, 2:02.69; 6. Gavin Scheibe, Axtell, 2:02.87; 7. Chris Sipe, Clifton Clyde, 2:02.90.
    1600—1. Alex Potuzak, Clifton-Clyde, 4:31.06; 2. Colton McNinch, Ness City, 4:31.93; 3. Cole Gardiner, Ashland, 4:32.21; 4. James Farris, Lincoln, 4:32.59; 5. Andrew Gasper, Tipton, 4:32.79; 6. Isaac Williams, Pretty Prairie, 4:34.30; 7. Jordan Dahlke, Quivira Heights, 4:35.79.
    110 hurdles—1. Marc Renfro, Macksville, 15.41; 2. Kyle Haverkamp, Baileyville, 15.42; 3. Blake Wilkey, South Haven, 15.45; 4. Stephen McLemore, South Barber, 15.51; 5. Braden Lebeda, Caldwell, 16.22; 6. Lucas Bird, Hope, 16.46; 7. Colin Kraft, South Coffey, 16.68.
    300 hurdles—1. Braden Lebeda, Caldwell, 40.32; 2. Adam Oak, Macksville, 40.95; 3. Levi Morss, Pawnee Heights, 41.05; 4. Drew Deaver, Clifton-Clyde, 41.31; 5. Donnie Bennet, Yates Center, 41.66; 6. Marc Renfro, Macksville, 41.90; 7. Blake Wilkey, South Haven, 42.20.
    400 relay—1. Ness City (Garrett Flax, Drew Pfannenstiel, Dalton Gantz, Gage Kepple) 44.43; 2. Macksville 44.80; 3. Pretty Prairie 45.07; 4. Minneola 45.25; 5. Centralia 45.65; 6. Quivira Heights 45.67; 7. Sharon Springs 45.77.
    1600 relay—1. Moscow (Jonatan Manriquez, Breck Roop, Raymundo Garcia, Osvaldo Granillo) 3:23.13; 2. Macksville 3:32.59; 3. Ness City 3:33.23; 4. Pawnee Heights 3:33.63; 5. Ashland 3:34.34; 6. Tribune 3:34.68; 7. Sharon Springs 3:35.46.
    3200 relay—1. Moscow (Osvaldo Granillo, Breck Roop, Jonatan Manriquez, Raymundo Garcia) 8:19.33; 2. Ness City 8:19.67; 3. Haviland 8:25.30; 4. Hoxie 8:25.61; 5. Pretty Prairie 8:26.27; 6. Tribune 8:37.41; 7. Wheatland 8:37.57.
    Triple jump—1. Garrett Breech, Flinthills, 44-1; 2. Jerod Diederich, Hanover, 43-11; 3. Shilo Goracke, Hope, 43-3; 4. Greg Prescott, Little River, 42-6½; 5. Austin Herman, Northern Valley, 42-0½; 6. Karson Becker, Pratt Skyline, 40-11¾; 7. Garrett Greif, Tipton, 40-9½.
    Pole vault—1. Ben Leuthold, Bern, 13-6; 2. Phil Steinlage, Centralia, 13-6; 3. (tie) Brady Tien, Logan, 13-0; Brett Ottley, Victoria, 13-0; 5. (tie) Chris Sipe, Clifton-Clyde 12-0; Ervin Swonger, Ashland, 12-0; 7. Justin Roesch, Quinter, 12-0.
    Shot put—1. Nolan Dreiling, Pawnee Heights, 51.11¼; 2. Billy Stensland, Greensburg, 50-3; 3. Tyler Lambert, Clifton-Clyde, 50-0; 4. Tyler Bailey, Pawnee Heights, 48-10¼; 5. Trent Befort, Pratt Skyline, 47-9½; 6. Dylan Barnard, Madison, 46-7; 7. Levi Cyphers, Clifton-Clyde, 46-5½.
    Page 2 of 3 - Javelin—1. Henry Ott, Madison, 178-10; 2. Codi Smith, White City, 176-5; 3. Nolan Dreiling, Pawnee Heights, 174-11; 4. Blane Hrabe, Thunder Ridge, 164-8; 5. Giles Fox, Ashland, 163-0; 6. Seth White, Pike Valley, 162-9; 7. Ben Fox, Ashland, 161-2.
    Girls
    Team scores
    Victoria 44, Sharon Springs 40, South Barber 33½, Tribune 33, Cunningham 31, Lincoln 30, Little River 28, South Haven 24, Hoxie 24, Frankfort 24, Madison 23, Pratt Skyline 20, Hanover 20, Norwich 16, Bucklin 14, Baileyville 12, Beloit St. John’s 12, Weskan 10, Minneola 10, Thunder Ridge 9½, Centralia 9, Quinter 9, St. John 9, Axtell 9, Jetmore 8, Natoma 8, Ness City 7, Wheatland 6, Wilson 6, Hartford 6, Yates Center 6, South Gray 6, Clifton-Clyde 6, Greensburg 5, Otis-Bison 5, South Central 5, Satanta 4, Pike Valley 4, Linn 4, Glasco 4, Lakeside 4, Haviland 3, Quivira Heights 3, Northern Valley 2½, Ashland 2, Wetmore 2, Tipton 2, Macksville 2, Sylvan Grove 2, Flinthills 2, Caldwell 1, Pleasanton 1, Bern 1, White City ½.
    Individual Finals
    100—1. Hallie Kuhlman, Sharon Springs, 12.51; 2. Anna Petrowsky, Pratt Skyline, 12.70; 3. Taylor Kisner, Victoria, 12.72; 4. Stephanie Caro, Satanta, 12.72; 5. Morgan Flowers, Pratt Skyline, 12.81; 6. Breanna Bryant, South Haven, 12.83; 7. Emily McGregor, Pike Valley, 12.85.
    200—1. Hallie Kuhlman, Sharon Springs, 26.32; 2. Taylor Kisner, Victoria, 27.00; 3. Anna Petrowsky, Pratt Skyline, 27.04; 4. Mackenzie Klaver, Norwich, 27.20; 5. Emily McGregor, Pike Valley, 27.44; 6. Toni Nelson, Sylvan Unified; 7. Ashley Shearer, Cunningham, 27.99.
    400—1. Hallie Kuhlman, Sharon Springs, 57.85; 2. Taylor Kisner, Victoria, 59.77; 3. Kendra Zabokrtsky, Hanover, 59.92; 4. Crystal Bradshaw, Jetmore, 1:02.16; 5. Morgan Stout, Madison, 1:02.50; 6. Megan Wood, Macksville, 1:02.93; 7. Lindsey Conn, Pleasanton, 1:03.87.
    800—1. Hallie Kuhlman, Sharon Springs, 2:24.28; 2. Carman Hill, Hoxie, 2:25.29; 3. Justine Dlabal, Wilson, 2:27.84; 4. Courtney Juenemann, Hanover, 2:29.30; 5. Erica Bertram, Haviland, 2:29.68; 6. Vanessa Kresin, Beloit St. John’s, 2:30.06; 7. Kylie Werth, Quinter, 2:30.09.
    1600—1. Madison Moser, Tribune, 5:17.60; 2. Jenna Farris, Lincoln, 5:20.99; 3. Kerra Cissne, Lincoln, 5:25.25; 4. Rachel Renken, Lakeside, 5:30.67; 5. Audrey Schmitz, Axtell, 5:35.11; 6. Kylie Stoecklein, Ness City, 5:38.16; 7. Abbi Price, Bucklin, 5:43.60.
    100 hurdles—1. Erin Merklein, South Barber, 15.31; 2. Breanna Bryant, South Haven, 15.63; 3. Mackenzie Klaver, Norwich, 15.67; 4. Tia Roberts, Frankfort, 16.29; 5. Morgan Fulton, Greensburg, 16.41; 6. Dana Kramer, Wetmore, 16.66; 7. Brae Halling, Caldwell, 16.75.
    300 hurdles—1. Breanna Bryant, South Haven, 44.61; 2. Erin Merklein, South Barber, 44.76; 3. Mackenzie Klaver, Norwich, 46.11; 4. Tia Roberts, Frankfort, 47.50; 5. Sammy Kreutzer, Bucklin, 48.06; 6. Morgan Fulton, Greensburg, 48.19; 7. Laura Baumgartner, Bern, 48.45.
    400 relay—1. Little River (Annie Galyon, Reagan Dougherty, Kristin Waters, Maggie Galyon) 51.80; 2. Natoma 51.86; 3. Centralia 52.25; 4. Minneola 52.33; 5. Pratt Skyline 52.41; 6. Frankfort 52.98; 7. South Barber 53.00.
    1600 relay—1. Hanover (Sydney Pralle, Allison Bruna, Claire Bruna, Kendra Zabokrtsky) 4:10.27; 2. Quinter 4:13.05; 3. Hoxie 4:13.41; 4. Tribune 4:15.58; 5. South Barber 4:17.60; 6. Thunder Ridge 4:18.95; 7. Ness City 4:19.47.
    3200 relay—1. Hoxie (Carman Hill, ShayLinn Kaus, Marlee McKenna, Shelby Heim) 9:53.66 (meet record; old record 9:59.04 by Victoria, 2001); 2. Tribune 10:03.45; 3. South Barber 10:13.97; 4. South Central 10:19.81; 5. Ness City 10:21.96; 6. Tipton 10:26.77; 7. Ashland 10:27.29.
    High jump—1. Ashley Shearer, Cunningham, 5-2; 2. (tie) Haley Strathman, Baileyville, 5-0; Kassy Ptacek, Minneola, 5-0; Kellie Farr, Hartford, 5-0; 5. (tie) Alison Cole, Northern Valley, 5-0; Olivia Yandel, South Barber, 5-0; 7. (tie) Kimbralee Adams, Thunder Ridge, 4-10; Allie Blythe, White City, 4-10.
    Long jump—1. Ashley Shearer, Cunningham, 16-10¾; 2. Taylor Kisner, Victoria, 16-6½; 3. Nicole Rottinghaus, Baileyville, 16-4; 4. Breanna Bryant, South Haven, 16-2¾; 5. Olivia Yandel, South Barber, 16-1¼; 6. Kellie Young, Weskan, 15-11¾; 7. Kieran Phelan, Quivira Heights, 15-10¼.
    Page 3 of 3 - Discus—1. Shelby Buster, Madison, 118-11; 2. Callie Cordell, Little River, 118-5; 3. Brae Adams,l Yates Center, 117-1; 4. Anna Linton, Thunder Ridge, 116-10; 5. Janel Tammen, Otis-Bison, 108-11; 6. Nicole Farthing, Madison, 105-4; 7. Rebecca Borger, Jetmore, 104-11.

        calendar