|
|
|
Dodge City Daily Globe - Dodge City, KS
  • Goldbugs advance at home, Mavericks lose on road

  • Complete playoff schedule
    • email print
      Comment
  • FOWLER — The Fowler Goldbugs kicked a game-winning field goal to advance in the Eight-Man Division II playoffs after a 17-14 victory over the Victoria Knights in bi-district action Tuesday night.
    Quarterback Taylin Bird threw for 167 yards and one touchdown and also carried the ball in for another as the Goldbugs (9-1) had a 14-6 lead going into the final quarter.
    Ty Clark had 18 tackles, a forced fumble and a fumble recovery for the Goldbugs, while Jett Reese had 11 tackles and Tem Shetley recorded 10 tackles and three interceptions in the victory.
    Fowler plays the winner of the Wallace County-Beloit St. John's game in a sectional contest Saturday. Victoria ends its season 7-3.
    Solomon 54, Kiowa County 42
    SOLOMON — The Mavericks could never get over an 18-point second quarter run by the Gorillas in their Eight-Man Division I bi-district contest.
    Trever Powell led the Mavericks (6-4) with 202 yards rushing and two rushing touchdowns. Powell also had a 75-yard kickoff return for a score at the end of the first period.
    Creighton McDonald rushed five times for 78 yards and two scores, including a 65-yard touchdown in the third quarter.
    Solomon (9-1) will host Hodgeman County in an Eight-Man District I sectional contest Saturday.
    KSHSAA PLAYOFFS
    (All times 7 p.m. unless noted)
    CLASS 6A BI-DISTRICT ON FRIDAY
    Dodge City (4-5) at Manhattan (7-2)
    Wichita North (1-8) at Derby (8-1)
    Topeka (8-1) at Wichita Northwest (6-3)
    Wichita Heights (7-2) at Hutchinson (7-2)
    Olathe North (3-6) at Lawrence Free State (8-1)
    Shawnee Mission East (7-2) at Olathe East (5-4)
    Lawrence (7-2) at Gardner-Edgerton (6-3)
    Blue Valley N'west (5-4) at SM West (8-1)
    CLASS 2-1A BI-DISTRICT ON FRIDAY
    Oberlin (4-5) at Meade (8-1), 6 p.m.
    Sterling (3-6) at Smith Center (6-3)
    Stanton County (8-1) at Oakley (6-2)
    Ell-Saline (7-2) at LaCrosse (9-0)
    Wabaunsee (2-7) at Lyndon (9-0)
    Jackson Heights (6-3) at McLouth (8-1)
    Olpe (7-2) at Onaga (6-3)
    Jefferson North (6-3) at Centralia-Wetmore (9-0)
    EIGHT-MAN DIVISION I BI-DISTRICT
    Hodgeman Co. 50, Hoxie 12
    Solomon 54, Kiowa County 42
    Pretty Prairie 36, St. John 32
    Ness City 50, Minneola 14
    South Haven 52, MdCValley 22
    Madison 48, Pike Valley 0
    Marmaton Valley 60, Udall 14
    Rock Hills 72, Peabody-Burns 26
    SECTIONALS ON SATURDAY
    Hodgeman County at Solomon
    Ness City at Pretty Prairie
    Rock Hills at Marmaton Valley
    South Haven at Madison
    EIGHT-MAN DIVISION II BI-DISTRICT
    Fowler 17, Victoria 14
    Wallace County 56, Beloit St. John 6
    Thunder Ridge 58, Weskan 12
    Otis-Bison 54, Rolla 0
    Page 2 of 2 - Colony-Crest 66, South Barber 50
    Hanover 48, Chase 0
    Caldwell 50, Waverly 36
    Baileyville 55, Goessel 8
    SECTIONALS ON SATURDAY
    Fowler at Wallace County
    Thunder Ridge at Otis-Bison
    Colony-Crest at Hanover
    Baileyville at Caldwell
    CLASS 3A BI-DISTRICT
    Scott City 55, Cimarron 6
    Holcomb 28, Hoisington 7
    Beloit 66, Ellsworth 0
    Hillsboro 34, Haven 13
    Sedgwick 70, Chaparral 31
    Salina Sacred Heart 21, Norton 19
    Garden Plain 49, Marion 14
    Conway Springs 69, Wichita Independent 38
    Hiawatha 43, Nemaha Valley 27
    Silver Lake 46, St. Mary's 0
    Wellsville 64, Burlington 15
    Caney Valley 52, Galena 9
    Sabetha 28, Riley County 8
    Rossville 41, Pleasant Ridge 12
    Humboldt 48, Central Heights 6
    St. Mary's-Colgan 34, Neodesha 20
    SECTIONALS ON SATURDAY
    Scott City at Salina Sacred Heart
    Holcomb at Beloit, 5 p.m.
    Sedgwick at Hillsboro
    Garden Plain at Conway Springs, 6 p.m.
    Caney Valley at Wellsvlle
    Silver Lake at Hiawatha
    Rossville at Sabetha
    Humboldt at St. Mary's-Colgan
    CLASS 4A BI-DISTRICT
    Buhler 28, Ulysses 7
    Andale 52, Hugoton 13
    McPherson 34, Clay Center 17
    Maize South 14, Topeka Hayden 7
    Mulvane 37, Rose Hill 14
    Concordia 50, Abilene 8
    Wichita Collegiate 35, Winfield 10
    Holton 57, Hesston 26
    K.C. Piper 34, Jefferson West 21
    Baldwin 31, Spring Hill 14
    Girard 34, Columbus 7
    Chanute 13, Paola 7
    Tongnoxie 35, Atchison 28
    Eudora 13, DeSoto 0
    Louisburg 17, Fort Scott 0
    Coffeyville 57, Frontenac 26
    SECTIONALS ON SATURDAY
    Piper at Baldwin
    Girard at Chanute
    Tonganoxie at Eudora
    Coffeyville at Louisburg
    Holton at Wichita Collegiate
    Andale at McPherson
    Mulvane at Maize South
    Concordia at Buhler
    CLASS 5A BI-DISTRICT ON FRIDAY
    Hays (7-2) at Bishop Carroll (9-0)
    Andover (7-2) at Arkansas City (6-3)
    Andover Central (4-5) at Emporia (8-1)
    Goddard (4-5) at Salina South (8-1)
    Bishop Miege (4-5) at Mill Valley (8-1)
    Blue Valley (5-4) at Shawnee Heights (5-4)
    Topeka Seaman (5-4) at B.V. West (7-2)
    Lansing (3-6) at St. Thomas Aquinas (8-1)

        calendar