The Dodge City YMCA Swim Team hosted the annual Western Kansas Swim Club meet June 23rd. Seven teams from Kansas competed. The Dodge City YMCA Swim Team finished third.

Approximately 190 swimmers competed. Following are the results for the team:

- Ashlyn Armstrong (Age 14) - 4 points. 200 Meter IM (3rd Place), 200 Meter Free Relay (1st Place), 200 Meter Medley Relay (1st Place)

- Jonathan Austin (Age 18) - 23 Points. 50 Meter Free (2nd Place), 100 Meter Fly (4th Place), 100 Meter Breast (2nd Place), 100 Meter Free (2nd Place), 200 Meter Free (2nd Place),  200 Meter Medley Relay (2nd Place)

- Henry Christensen (Age 8) – 26 points. 100 Meter Free (1st Place), 50 Meter Breast (1st Place), 50 Meter Back (1st Place), 50 Meter Fly (2nd Place), 200 Meter Free
Relay (1st Place), 200 Meter Medley Relay (1st Place)

- Abigayl Conard (Age 13) - 200 Meter Free Relay (1st Place), 100 Meter Breast (8th Place)

- Eli Conard (Age 12) – 28 points. 50 Meter Free (1st Place), 100 Meter Back (1st Place), 200 Meter IM (1st Place), 400 Meter Free (1st Place), 200 Meter Medley Relay (1st Place)

- Lenna Conard (Age 15) – 18 points. 50 Meter Free (4th Place), 100 Meter Back (3rd Place), 200 Meter IM (2nd Place), 100 Meter Free (5th Place), 200 Meter Medley Relay (2nd Place), 400 Meter Free (2nd Place)

- Nate Conard (Age 11) – 17 points. 50 Meter Free (6th Place), 50 Meter Fly (3rd Place), 100 Meter Back (3rd Place), 100 Meter Breast (4th Place), 200 Meter IM (2nd Place), 200 Meter Medley Relay (1st Place)

- Marissa Coreano (Age 12) – 7 points. 50 Meter Breast (5th Place), 200 Meter IM (2nd Place), 200 Meter Medley Relay (1st Place)

- Evann Drewes (Age 12) – 5 points. 100 Meter Free (2nd Place), 200 Meter Medley Relay (1st Place)

- Tevyn Falcon (Age 12) -  200 Meter Medley Relay (2nd Place)

- Landon Garcia (Age 10) –200 Meter Medley Relay (1st Place)

- Beth Harman (Age 13) –200 Meter Medley Relay (1st Place)

- Ivy Harman (Age 9) – 50 Meter Fly (7th Place),  50 Meter Back (7th Place)

- Payton Haynes (Age 12) – 6 points. 50 Meter Fly (6th Place), 50 Meter Free (6th Place), 200 Meter IM (3rd Place), 200 Meter Medley Relay (2nd Place)

- Justin Keller (Age 9) – 9 points. 50 Meter Back (4th Place), 50 Meter Breast (2nd Place), 100 Meter Free (6th Place), 200 Meter Free Relay (1st Place), 200 Meter Medley Relay (1st Place)

- Riley Kippes (Age 12) – 200 Meter Medley Relay (2nd Place)

- Brayclen Lynn (Age 15) – 5 points. 100 Meter Back (5th Place), 100 Meter Breast (6th Place), 200 Meter IM (4th Place), 200 Meter Medley Relay (2nd Place)

- Jacob Mendoza (Age 15) – 14 points. 50 Meter Free (6th Place), 100 Meter Free (3rd Place), 200 Meter Free (3rd Place), 400 Meter Free (2nd Place), 200 Meter Medley Relay (2nd Place)

- Paige Mink (Age 13) – 100 Meter Back (17th Place), 100 Meter Free (17th Place)
Macy Musslin (Age 11) – 5 points. 50 Meter Back (4th Place), 100 Meter Free (5th Place), 200 Meter Medley Relay (2nd Place)

- Anne-Marie Reid (Age 13) – 200 Meter Medley Relay (1st Place)

- Eva Small (Age 10) – 32 points. 50 Meter Free (1st Place), 50 Meter Back (3rd Place), 50 Meter Breast (1st Place), 200 Meter IM (1st Place), 100 Meter Free (1st Place), 20 Meter Free Relay (1st Place)

- Jackson Small (Age 8) – 21 points. 50 Meter Free (2nd Place), 50 Meter Fly (1st Place), 50 Meter Back (2nd Place), 50 Meter Breast (3rd Place), 200 Meter Free Relay (1st Place), 200 Meter Medley Relay (1st Place)

- MacKenna Spencer (Age 14) – 10 points. 50 Meter Free (6th Place), 100 Meter Back (3rd Place), 100 Meter Free (5th Place), 200 Meter Free (4th Place), 200 Meter Free Relay (1st Place)

- Harlie Wainscott (Age 14) – 5 points. 200 Meter Free (3rd Place), 400 Meter Free (6th Place), 200 Meter Free Relay (1st Place), 200 Medley Relay (1st Place)

- Faith Woydziak (Age 11) – 12 points. 50 Meter Free (4th Place), 50 Meter Back (5th Place), 50 Meter Breast (4th Place), 100 Meter Free (3rd Place)

- Mixed 10 and under 200 Meter Free Relay (1st Place), Henry Christensen, Justin Keeler, Jackson Small, and Eva Small

- Mixed 13-14 200 Meter Free Relay (1st Place), Ashlyn Armstrong, Abigayl Conard,
MacKenna Spencer and Harlie Wainscott

- Boys 10 and under 200 Meter Medley Relay (1st Place) Landon Garcia, Justin Keeler,
Jackson Small and Henry Christensen

- Mixed 11-12 200 Meter Medley Relay (1st Place) Eli Conard, Nate Conard, Marissa Coreano, and Evann Drewes

- Mixed 11-12 200 Meter Medley Relay (2nd Place) Tevyn Falcon, Payton Haynes, Riley Kippes, and Macy Musslin

- Mixed 13-14 200 Meter Medley Relay (1st Place) Ashlyn Armstrong, Beth Harman,
Anne-Marie Reid, and Harlie Wainscott

- Mixed 15 and over 200 Meter Medley Relay (2nd Place) Jonathan Austin, Lenna Conard,
 Brayclen Lynn, and Jacob Mendoza

The Dodge City YMCA Swim Team is coached by Megan Gerard, Hannah Sowers, and Gabby Mendoza.