The Dodge City YMCA Swim Team competed on July 7th, 2018 in Hays, Kansas. The Dodge City YMCA Swim Team finished in third Place.

Approximately 185 swimmers competed. Following are the results for the team:

Ashlyn Armstrong (Age 13) - 1 point. 200 Meter IM (6th Place), 200 Meter Free Relay (3rd Place), 200 Meter Medley Relay (3rd Place)

Jonathan Austin (Age 18) – 15 points. 50 Meter Free (3rd Place), 100 Meter Fly (2nd Place), 100 Meter Breast (3rd Place), 400 Meter Free (5th Place),  200 Meter Medley Relay (2nd Place), 200 Meter Free Relay (2nd Place)

Henry Christensen (Age 8) – 28 points. 50 Meter Breast (1st Place), 50 Meter Back (1st Place), 50 Meter Fly (1st Place), 50 Meter Free (1st Place), 200 Meter Medley Relay (1st Place)

Abigayl Conard (Age 13) - 200 Meter Free Relay (3rd Place), 200 Meter Medley Relay (3rd Place)

Eli Conard (Age 12) – 26 points. 50 Meter Fly (1st Place), 100 Meter Breast (1st
Place), 100 Meter Free (2nd Place), 200 Meter Free (1st Place), 200 Meter Medley Relay (2nd Place), 200 Meter Free relay (2nd Place)

Lenna Conard (Age 15) – 19 points. 50 Meter Free (6th Place), 100 Meter Back (4th Place), 200 Meter IM (1st Place), 400 Meter Free (4th Place), 100 Meter Breast (2nd Place)

Nate Conard (Age 11) – 14 points. 200 Meter Free Relay (1st Place), 100 Meter Back (3rd Place), 50 Meter Breast (1st Place), 100 Meter Free (4th Place), 200 Meter Relay (1st Place), 200 Meter Medley Relay (1st Place),

Evann Drewes (Age 12) - 5 points. 50 Meter Free (4th Place), 100 Meter Free (5th Place), 200 Meter Free Relay (1st Place)

Tevyn Falcon (Age 12) – 5 points.  50 Meter Back (6th Place), 100 Meter Breast (4th Place), 100 Meter Free (6th Place),  200 Meter Free Relay (1st Place), 200 Meter Medley Relay (1st Place)

Ivy Harman (Age 9) – 7 Points. 50 Meter Free (6th Place), 50 Meter Fly (6th Place), 50 Meter Back (4th Place), 50 Meter Breast (5th Place),  200 Meter Free Relay (2nd Place), 200 Meter Medley Relay (1st Place)

Payton Haynes (Age 12) – 1 point. 50 Meter Back (6th Place), 200 Meter Free Relay (1st Place), 200 Meter Medley Relay (1st Place)

Justin Keeler (Age 9) – 9 points. 50 Meter Back (5th Place), 50 Meter Breast (2nd
Place), 100 Meter Free (5th Place), 200 Meter Free Relay (1st Place)

Jacob Mendoza (Age 15) – 10 points. 100 Meter Breast (2nd Place), 200 Meter Free (3rd Place), 400 Meter Free (6th Place), 200 Meter Free Relay (2nd Place), 200 Meter Medley Relay (2nd Place)

Allen Richter (Age 15) – 13 points. 50 Meter Free (5th Place), 100 Meter Breast (5th Place), 100 Meter Free (3rd Place), 400 Meter Free (2nd Place), 200 Meter Free Relay (2nd Place), 200 Meter Medley Relay (2nd Place)

Colin Richter (Age 13) – 5 points. 200 Meter Free (5th Place), 400 Meter Free (4th Place)

Eva Small (Age 10) – 28 points. 50 Meter Fly (1st Place), 50 Meter Back (1st Place), 50 Meter Breast (1st Place), 200 Meter IM (1st Place), 200 Meter Medley Relay (1st Place)

Jackson Small (Age 8) – 6 points. 50 Meter Fly (4th Place), 50 Meter Breast (4th Place), 200 Meter Free Relay (2nd Place), 200 Meter Medley Relay (1st Place)

Mackenna Spencer (Age 14) – 7.5 points. 50 Meter Free (6th Place), 100 Meter Back (3rd Place), 200 Meter Free (4th Place), 200 Meter Free Relay (3rd Place), 200 Meter Medley Relay (3rd Place),

Harlie Wainscott (Age 14) – 7 points. 200 Meter Free (5th Place), 400 Meter Free (2nd Place), 200 Meter Free Relay (3rd Place), 200 Meter Medley Relay (3rd Place)

Faith Woydziak (Age 11) – 1 point. 100 Meter Free (6th Place)

Mixed 10 and under 200 Meter Free Relay (2nd Place) Justin Keeler, Ivy Harman,
Landon Garcia, Jackson Small

Mixed 10 and under 200 Meter Medley Relay (1st Place) Henry Christensen, Ivy Harman,
Eva Small, Jackson Small

Mixed 11 and over 200 Meter Free Relay (1st Place) Tevyn Falcon, Payton Hanes,
Evann Drewes, Nate Conard

Men’s 15 and over 200 Meter Free Relay (2nd Place) Eli Conard, Jonathan Austin,
Allen Richter, Jacob Mendoza,

Women’s 11 and over 200 Meter Free Relay (3rd Place) Abigayl Conard, Ashlyn Armstrong,
Harlie Wainscott, Mackenna Spencer

Men’s 15 and over 200 Meter Medley Relay (2nd Place) Eli Conard, Jonathan Austin,
Allen Richter, Jacob Mendoza

Mixed 11 – 12 200 Meter Medley Relay (1st Place) Tevyn Falcon, Payton Haynes,
Evann Drewes, Nate Conard

Women’s 13-14 200 Meter Medley Relay (3rd Place) Abigayl Conard, Ashlyn Armstrong,
Harlie Wainscott, Mackenna Spencer

The Dodge City YMCA Swim Team is coached by Megan Gerard, Hannah Sowers, and Gabby Mendoza.