The 1A girls basketball Regional round opened up across Kansas Monday night. Those included the girls teams from the Southern Plains - Iroquois Activities Association. The teams that won Monday night advanced to Regional semifinal rounds, while Monday’s games were the final ones of the season for the teams that lost.

Here are how each of the brackets involving area 1A teams shook up, and who plays who next when the girls Regionals continue Thursday.


Coldwater-South Central Regional

Note: All upcoming games in this regional take place at South Central High School in Coldwater

 

- South Central, the Regional No. 1 seed, advanced to the semifinal via a BYE in round 1.

- No. 4 seed Attica hosted Monday night’s game and beat No. 5 seed Kiowa-South Barber 43-42.

—- Next Up: South Central and Attica play each other at 7:30 p.m. Thursday.

 

- No. 2 seed Cunningham hosted Monday’s game against No. 7 Ashland and dominated, winning 74-30.

- No. 3 seed Bucklin hosted Monday’s game and beat No. 6 seed Kiowa County 34-29.

—- Next Up: Cunningham and Bucklin play each other at 6 p.m. Thursday.

 

Jetmore-Hodgeman County Regional

Note: All upcoming games in this regional take place at Hodgeman County High School in Jetmore.

 

- Spearville, the Regional No. 1 seed, advanced to the semifinal via a BYE in round 1.

- No. 4 seed Pawnee Heights hosted Monday night’s game but lost to No. 5 seed Hodgeman County 35-29.

—- Next Up: Spearville and Hodgeman County play each other at 7:30 p.m. Thursday.

 

- No. 2 seed Kinsley hosted Monday’s game against No. 7 Deerfield and dominated, winning 63-24.

- No. 3 seed Ingalls hosted Monday’s game and handily beat No. 6 seed Macksville 62-40.

—- Next Up: Kinsley and Ingalls play each other at 6 p.m. Thursday.

 

Montezuma-South Gray Regional

Note: All upcoming games in this regional take place at South Gray High School in Montezuma.

 

- South Gray, the Regional No. 1 seed, advanced to the semifinal via a BYE in round 1.

- No. 4 seed Moscow hosted Monday night’s game and beat Fowler 30-27.

—- Next Up: South Gray and Moscow play each other at 7:30 p.m. Thursday.

 

- Minneola, the Regional No. 2 seed, advanced to the semifinal via a BYE in round 1.

- No. 3 seed Satanta hosted Monday’s game and dominated No. 6 seed Rolla 69-44.

—- Next Up: Minneola and Satanta play each other at 6 p.m. Thursday.