The second round of the 1A Regional boys basketball playoffs are finally set.

Weather forced multiple games originally scheduled for Tuesday to be postponed back to Wednesday.

With those games now complete, here are the results from Tuesday and Wednesday’s games, and the schedule for Friday’s games.

Keep in mind that these are only 1A Regionals involving members of the Southern Plains - Iroquois Activities Association, and Kinsley.

 

Coldwater-South Central Regional

Note: All upcoming games in this regional take place at South Central High School in Coldwater

- South Central, the Regional No. 1 seed, advanced to the semifinal via a BYE in round 1.

- Kiowa County the No. 4 seed, hosted and beat No. 5 seed South Barber 66-39.

—- Next Up: No. 1 seed South Central and No. 4 seed Kiowa County play each other at 7:30 p.m. Friday.

 

- Attica, the No. 2 seed, hosted and beat No. 7 seed Cunningham 84-22.

- Ashland, the No. 3 seed, hosted and beat No. 6 seed Bucklin 61-42.

—- Next Up: No. 2 seed Attica and No. 3 seed Ashland play each other at 6 p.m. Friday.

 

Jetmore-Hodgeman County Regional

Note: All upcoming games in this regional take place at Hodgeman County High School in Jetmore.

- Macksville, the Regional No. 1 seed, advanced to the semifinal via a BYE in round 1.

- Deerfield, the No. 4 seed, hosted and beat No. 5 seed Spearville 58-56 in overtime Tuesday.

—- Next Up: No. 1 seed Macksville plays No. 4 seed Deerfield at 6 p.m. Friday.

 

- Hodgeman County, the No. 2 seed, hosted and beat No. 7 seed Ingalls 65-41

- Pawnee Heights, the No. 3 seed, hosted and beat No. 6 seed Kinsley 56-50.

—- Next Up: No. 2 seed Hodgeman County takes on No. 3 seed Pawnee Heights at 7:30 p.m. Friday.

 

Montezuma-South Gray Regional

Note: All upcoming games in this regional take place at South Gray High School in Montezuma.

- South Gray, the Regional No. 1 seed, advanced to the semifinal via a BYE in round 1.

- Satanta, the No. 4 seed, hosted No. 5 seed Fowler, but lost 77-71.

—- Next Up: No. 1 seed South Gray and No. 5 seed Fowler play each other at 7:30 p.m. Friday

 

- Minneola, the Regional No. 2 seed, advanced to the semifinal via a BYE in round 1.

- Moscow, the No. 3 seed, hosted and beat No. 6 seed Rolla at 64-53.

—- Next Up: No. 2 seed Minneola plays No. 3 seed Moscow at 6 p.m. Friday.